Sprzedali ponad 50 mln płyt! Tak dziś wygląda autor hitu "Take on Me"
Strona Główna > Sprzedali ponad 50 mln płyt! Tak dziś wygląda autor hitu „Take on Me”

Sprzedali ponad 50 mln płyt! Tak dziś wygląda autor hitu „Take on Me”

Morten Harket razem z zespołem nagrał wielki przebój. “Take on Me” to jeden z najpopularniejszych utworów w historii muzyki. Sprzedał mnóstwo płyt i wciąż jest aktywny muzycznie. Każdy pamięta go z teledysku, a jak wygląda dziś?

Norweski zespół a-ha powstał w 1982 roku. Założycielami są wokalista Morten Harket, gitarzysta Pal Waaktaar oraz klawiszowiec Magne Furuholmen. Przez lata działalności nagrali 10 albumów studyjnych. Ostatn wydali w 2015 roku. Jednak ich największa popularność przypada na lata 80. To właśnie wtedy ukazał się ich największy hit “Take on Me”.

Grupa a-ha uchodzi za jeden z najlepiej sprzedających się europejskich zespołów na całym świecie! Do tej pory sprzedali ponad 50 milionów płyt! Co słychać u wokalisty słynnego zespołu? Oto, jak po latach wygląda Morten Harket.

Zobacz także: Ich debiutancki album ma już 50 lat! Żadna wytwórnia nie wierzyła w sukces Queen

“Take on Me” największym przebojem

“Take on Me” jest niezaprzeczalnie najbardziej znanym utworem zespołu. Mało kto jednak wie, że początkowo nagrano zupełnie inną wersję. Płytę z piosenką kupiło zaledwie 300 osób. A-ha postanowili nagrać ją jeszcze raz. Poprawiona wersja podbiła wszelkie listy przebojów.

Co ciekawe, odświeżona aranżacja spowodowała, że 1985 roku zespół zaczął być rozpoznawalny na całym świecie. W teledysku do utworu wystąpili znani aktorzy Philip Jackson oraz Alfie Curtis.

W 2019 roku postanowiono odnowić klip. Oryginalnie był zapisany na taśmie filmowej 35 mm. Odświeżone nagranie opublikowano na YouTube. Dodano do niego rozdzielczość 4K. Zadbano też o to, by zachowana została oryginalna data wydania i adres teledysku. W 2020 roku przebił on barierę miliarda wyświetleń. Tym samym „Take on Me” stało się piątym najpopularniejszym teledyskiem nagranym jeszcze w XX wieku.

Zobacz także: Polka błyszczała na premierze „Barbie” w Londynie. Znacie ją z TVN

Morten Harket – autor hitu

Wokalista a-ha, czyli Morten Harket, jest oczywiście odpowiedzialny za powstanie utworu. Wystąpił w teledysku i stał się znany na całym świecie. Niewiele jednak wiadomo o jego prywatnym życiu. Jednak nie da się ukryć, że ma troje dzieci z Camillą Harket. Ma też dwie córki, jedną z Anne Mette Undlien i drugą z Inez Andersson.

W 2012 roku otrzymał Królewski Norweski Order Świętego Olafa, który przyznaje się za wybitne zasługi cywilne i wojskowe. Harket aktywnie działa też w organizacji ekologicznej Worldview International Organization. Wydaje się, że jego życie wiedzie się całkiem w porządku. Wciąż wygląda bardzo dobrze i prezentuje dobrą formę.

Czy autor “Take on Me” bardzo się zmienił od premiery teledysku? Zobaczcie sami!

Zobacz także: Viki Gabor skończyła podstawówkę. Nie planuje powrotu do szkoły