Przechadzając się po lesie podziwiamy piękno natury. Zdarza się jednak, że zauważymy drzewo, które zostało pomalowane na żółto. Wbrew pozorom, nie jest to wandalizm, a celowe działanie leśników. Żółte przerywane linie wokół pnia drzewa oznaczają granicę gospodarczego drzewostanu nasiennego.
Zobacz także: Groźny wąż, ale to zdjęcie kryje coś jeszcze. Przyjrzyj się uważnie
Jaki obszar może być drzewostanem nasiennym?
Gospodarcze drzewostany nasienny to takie, które wyróżniają się wysoką jakością hodowlaną oraz zdrowotnością. Są wykorzystywane rąbnie w przypadku dobrego urodzaju nasion danego gatunku. Aby oznaczyć drzewostan w taki sposób, musi on spełniać kilka istotnych warunków. Przede wszystkim wymaga się, żeby drzewa były rodzime i w wieku rębnym lub bliskorębnym. Wybrane drzewostany nie mogą mieć powierzchni mniejszej niż 2 hektary. Nie mogą być też otoczone przez drzewostany negatywne, ponieważ wtedy nasiona będą zapylane pyłkiem właśnie z nich i obciąży to inne drzewa niekorzystnymi cechami hodowlanymi.
Zobacz także: Niewiarygodne, co otrzymała Cleo od Donatana na urodziny. Fani w szoku
Kto odpowiada za wybór obszaru?
Każdy drzewostan, który spełnia warunki i wyróżnia się dobrą jakością, może stać się gospodarczym drzewostanem nasiennym. Za decyzję odpowiada Komisja Techniczno-Gospodarcza. Wcześniej jednak musi wybrać je nadleśnictwo i zgłosić do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. W takim zgłoszeniu trzeba podać kilka najważniejszych informacji, czyli lokalizację, powierzchnię, siedlisko i skład gatunkowy danego drzewostanu. W zgłoszeniu musi znaleźć się również wiek drzew, ich przeciętna wysokość oraz pierścienica.
Po zgłoszeniu następuje przegląd przez komisję powołaną przez dyrektora RDLP. Następnie sporządza się protokół, który musi zatwierdzić dyrektor. Wszystkie gospodarcze drzewostany nasienne zapisane są w przeznaczonym do tego rejestrze, który jest załącznikiem do planu urządzania lasu. Każdy leśniczy ma obowiązek posiadania odpisów takiego dokumentu.
Zobacz także: Sanah zrobiła to jako pierwsza Polka w historii. Powód do dumy
Jaki jest wzór oznaczania drzewostanów nasiennych?
Jeśli wszystko pójdzie dobrze i drzewostan zostanie uznany za nasienny, oznacza się go żółtą farbą olejną. Robi się to na obrzeżnych drzewach i na narożnikach na wysokości półtora metra. Oznaczenie to nazywa się opaskami i składa się ono z odcinków o długości 10 cm i szerokości 5 cm. Odstęp między tymi odcinkami musi wynosić 10 cm. Gospodarcze drzewostany nasienne wykorzystuje się głównie do zbioru szyszek i nasion. Przeznacza się je później do zakładania upraw gospodarczych. Stanowi to podstawową bazę nasienną.
Zobacz także: Żyłeś w PRL? Musisz to znać! Młodzi są w szoku przy pierwszym kontakcie