Taylor Swift jak Szekspir? Lepiej usiądźcie. To nie jest żart
Strona Główna > Taylor Swift jak Szekspir? Lepiej usiądźcie. To nie jest żart

Taylor Swift jak Szekspir? Lepiej usiądźcie. To nie jest żart

Taylor Swift jest jedną z największych światowych gwiazd. Jej muzyka podbija listy przebojów, a płyty sprzedają się w milionach egzemplarzy. Jej dotychczasowa kariera jest pasmem sukcesów. Wygląda na to, że przyszła kolej na następne wyróżnienie, tym razem mniej typowe. Jej twórczość pojawi się na uniwersytecie!

Taylor Swift ma fanów na całym globie. Amerykańska piosenkarka odniosła w dotychczasowej karierze wiele sukcesów. Obecnie jest w trakcie trasy koncertowej. Występuje w wielu miastach, za każdym razem przyciągając przed scenę tłumy. Na jej drodze zabrakło Belgii, jednak nie znaczy to, że jej popularność tam nie sięga.

Okazuje się, że jeden z belgijskich uniwersytetów wprowadzi zajęcia poświęcone twórczości Taylor Swift. Studenci już od najbliższego roku akademickiego będą mogli zająć się jej tekstami.

Zobacz także: Jacek Łągwa grał koncerty z Ich Troje. Teraz idzie na studia!

Twórczość Taylor Swift na uniwersytecie

Zdarza się czasem, że twórczość popularnych artystów bywa przedmiotem analizy na uniwersytetach. Choć zazwyczaj ich profil jest nieco inny niż Taylor Swift, właśnie tak stanie się i z jej dorobkiem. Uniwersytet w Gandawie wprowadzi kurs poświęcony analizie twórczości amerykańskiej piosenkarki. Znajdzie się on w ofercie studiów magisterskich na kierunku język i literatura. Na pomysł takich zajęć wpadła Elly McCausland, która pracuje jako asystentka profesora na uczelni. Postanowiła zestawić teksty Taylor Swift z klasykami literatury angielskiej.

Zajęcia nie mają skupiać się wyłącznie na twórczości piosenkarki. Ta ma posłużyć jako wyjście do rozważań nad innymi utworami, w tym klasyką literatury. Badanie popularnych tekstów może pomóc studentom w lepszym zrozumieniu takich pisarzy jak chociażby Szekspir, Byron czy Austen. Ich utwory często uchodzą za trudne w odbiorze, lecz wcale nie musi tak być.

Chcę pokazać studentom, że chociaż te teksty wielu wydają się trudne, mogą stać się dostępne, jeśli spojrzymy na nie z nieco innej perspektywy. Szekspir w pewnym sensie odpowiada na te same pytania co Taylor Swift. Wydaje się to szalone, ale tak jest – powiedziała McCausland dla “Guardiana”.

Zobacz także: Olivia Rodrigo wypuściła nowy singiel. Szykuje się kolejny przebój?

Chętni nawet spoza uczelni

McCausland nazwała zajęcia “Taylor’s Version”. Nawiązuje to do ostatnich wydawnictw Taylor Swift. Dopisek ten znajduje się przy ostatnich publikacjach. Nagrywa ona swoje stare albumy raz jeszcze, lecz w innej aranżacji i interpretacji. Kurs wystartuje wraz z nadchodzącym rokiem akademickim. Studenci zachwycili się pomysłem. Okazuje się też, że pojawiają się chętni spoza uczelni, którzy chcieliby wziąć udział w tych zajęciach.

Nigdy nie miałam tak wielu maili od podekscytowanych studentów, pytających, czy mogą zapisać się na kurs. I nie tylko od nich, bo piszą również osoby spoza uniwersytetu, które chciałyby w jakiś sposób wziąć w tym udział – mówiła Elly McCausland, cytowana przez „The Guardian”.

Zajęcia związane z analizą tekstów Taylor Swift to pierwsze takie przedsięwzięcie w Europie. Wcześniej podobne kursy odbyły się na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych. Już w 2022 roku studenci literatury z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin mogli wziąć udział w zajęciach nazwanych “The Taylor Swift Songbook”. Na uczelniach wyższych analizowano też twórczość takich gwiazd jak Beyonce, Rihanna czy Lady Gaga. Wygląda na to, że Taylor Swift trafiła do zacnego grona.

Zobacz także: Natalia Nykiel zrobi to w Operze Leśnej! Szykuje się wyjątkowe widowisko