To Artur Barciś uwielbia robić najbardziej. "Jeszcze mi za to płacą"
Strona Główna > To Artur Barciś uwielbia robić najbardziej. „Jeszcze mi za to płacą”

To Artur Barciś uwielbia robić najbardziej. „Jeszcze mi za to płacą”

Artur Barciś udzielił głosu jednej z postaci w audiobooku „Przygody Baltazara Gąbki”. W rozmowie z Jerzym Telesińskim, dziennikarzem Radia Złote Przeboje, aktor wyjawił, dlaczego lubi pracę przed mikrofonem.

Artur Barciś wziął udział w nagraniu audiobooka do kultowej bajki. Można go usłyszeć w produkcji Empik Go pod tytułem „Przygody Baltazara Gąbki”. Kultowy bohater powraca! Tym razem w wersji dźwiękowej. W obsadzie znalazł się m.in. Robert Makłowicz, Kuba Wojewódzki, Wiktor Zborowski czy wspomniany już Artur Barciś.

Zobacz także: To one zagrają przed Pink na Narodowym. Tak wielkiej publiki jeszcze nie miały

Aktor wcielił się w rolę Profesora Gąbki. To wybitny biolog, wykładowca Akademii w Grodzie Kraka, specjalista od żab latających. W rozmowie z Jerzym Telesińskim, dziennikarzem Radia Złote Przeboje, odtwórca roli Profesora opowiedział o przygodzie ze słuchowiskiem. Okazuje się, że jako dziecko oglądał film rysunkowy opowiadający o „Przygodach Baltazara Gąbki”. Teraz cieszy się, że może wziąć udział w głosowym przedsięwzięciu, których ostatnimi czasy nie brakuje.

Myślę, że to jest konsekwencja sukcesu audiobooków, ponieważ właściwie każda książka w tej chwili wychodzi w postaci książki papierowej i w postaci audiobooka. (…) Ponieważ te audiobooki cieszą się ogromną popularnością, a niektóre z nich (…) są takimi małymi słuchowiskami, to kiedy mam audiobook, (…) staram się, jak to się u nas mówi „postaciować”, czyli każdą postać grać troszeczkę innym głosem.

Co oznacza „postaciowanie”? Całej rozmowy z Arturem Barcisiem możecie posłuchać w poniższym podcaście Radia Złote Przeboje:

Zobacz także: Sanah z nową piosenką. Co za zaskakujące połączenie!

Artur Barciś o pracy głosem

Aktor wyznał, że bardzo lubi występować nie tylko w teatrze czy przed kamerą. Chętnie wciela się w role udzielając tylko swojego głosu. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta:

Myślę, że to się bierze stąd, że ja w ogóle lubię czytać. Po prostu lubię czytać książki, a te książki, które czytam na audiobooki, jeszcze mi za to płacą, więc przyjemne z pożytecznym. Rzeczywiście bardzo lubię ten sposób uprawiania mojego zawodu. Szczególnie kiedy on się cieszy taką popularnością – przyznał z uśmiechem Artur Barciś.

Zobacz także: Nadzieja dla Wojciecha Kordy. „Choć przez chwilę możemy odetchnąć”

Jerzy Telesiński zwrócił uwagę na to, że coraz poważniej traktuje się „małych Polaków”, którzy kiedyś dorosną. Aktor zgodził się, że warto „robić coś takiego najlepiej jak się da”. Co szczególnego jest w historii, która ma już przecież 58 lat?

Ona przemawia do każdego. (…) Ja sam teraz czytając się zachwycałem tym językiem, tym poczuciem humoru bardzo specyficznym, wcale nie takim prostym. (…) Myślę, że to będzie bardzo zabawne – zauważył Artur Barciś i przypomniał, że charakteru produkcji dodają głosy Makłowicza czy Wojewódzkiego.

Jak nagrywa się audiobooki? Okazuje się, że aktorzy spotykają się osobno i wcale nie siedzą razem w studiu, by reagować na bieżąco na innych bohaterów biorących udział w przedsięwzięciu. Więcej o kulisach audiobooka „Przygód Baltazara Gąbki” możecie posłuchać w załączonym powyżej podcaście.