Utwór, który o mały włos nie powstał. Ciekawostki o przeboju "Take On Me" grupy A-ha » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Utwór, który o mały włos nie powstał. Ciekawostki o przeboju „Take On Me” grupy A-ha

Utwór, który o mały włos nie powstał. Ciekawostki o przeboju „Take On Me” grupy A-ha

„Take On Me” to największy przebój norweskiego zespołu A-ha, który został stworzony przez gitarzystę Paula Waaktaar-Savoya, klawiszowca Magne Furuholmena oraz głównego wokalistę Mortena Harketa. Potrzeba było jednak aż 4 różnych wersji i 2 teledysków, żeby ta piosenka stała się znanym międzynarodowym i ponadczasowym hitem.

Wczesne początki

Początki „Take On Me” sięgają czasów, gdy członkowie zespołu, czyli Morten Harket oraz Magne Furuholmen i Paul Waaktaar-Savoy, byli jeszcze nastolatkami. Furuholmen i Waaktaar-Savoy należeli wówczas do zespołu Bridges. Paul napisał kilka zwrotek, które nie miały tytułu, refrenu czy melodii, a Magne dołączył do nich charakterystyczny riff, który wymyślił, mając 15 lat. Poniżej możecie posłuchać ostatecznej wersji, która ukazała się w 1985 roku. 

Inspiracja

Inspiracją dla riffu Magne Furuholmena była piosenka The Doors „Light my Fire”, a w szczególności keyboardzista Ray Manzarek. To właśnie dzięki niemu Magne zainteresował się grą na klawiszach. „Niemal matematyczny, ale też melodyjny i uporządkowany styl Manzarka miał ogromny wpływ na to, jak podszedłem do gry na keyboardzie. Sądzę, że to właśnie z połączenia takich inspiracji oraz skandynawskich wpływów grupa A-ha czerpie swoją siłę.”

Owocowa piosenka – „The Jucy Fruit Song”

Młodzi Magne i Paul pracowali dalej nad pierwszą wersją piosenki, która była prekursorem utworu „Take on Me”. Paul uznał, że kojarzy mu się ona z popularną wówczas reklamą gumy do żucia i tak niekompletny jeszcze kawałek zyskał roboczą nazwę „The Jucy Fruit Song”. Ostatecznie ukazał się on w 1981 roku pod tytułem „Miss Eerie”.

Menedżer

Ilpo Musto / Rex Features / EAST NEWS

Menedżerem grupy A-ha był Terry Slater, który współpracował m.in. z QueenKate Bush oraz Sex Pistols. Furuholmen żartował, że Slater był dla norweskiego trio niczym ojciec – „groził ludziom, że połamie im nogi, jeśli będą zażywali przy nas narkotyki. Podczas całej naszej kariery prawie nigdy nie widzieliśmy, żeby ktoś je brał. Myśleliśmy, że wszystkie te opowieści to tylko mit.”

Pierwsza lekcja – „Lesson One”

W 1982 roku Morten Harket dołączył do Paula i Magne, tworząc tym samym zespół A-ha. Grupa powróciła do piosenki „Miss Eerie”, by ją nieco przerobić, jednak nikt nie przykładał do niej dużej wagi. Świadczy o tym, chociażby nagrane demo zatytułowane „Lesson One”, w którym Morten w pewnym momencie pieje niczym kogut.  

Polecamy również:

Autor:

Tagi

Zobacz więcej >