Przygotowaliśmy dla Was 10 współczesnych polskich piosenek patriotycznych lub utworów nawiązujących do historii naszego kraju, plus zabawny bonus na koniec.
- Elektryczne Gitary – „Dywizjon 303”
- Sztywny Pal Azji – „Nie gniewaj się na mnie Polsko”
- Marek Grechuta – „Ojczyzna”
- Czerwone Gitary – „Biały krzyż”
- Kazik – W Polskę idziemy”
- Jacek Kaczmarski – „Mury”
- Eldo – Nie pytaj o nią”
- Varsovie – Varsovie”
- Scorpions – „Wind of Change”
- U2 – New Year’s Day”
- BONUS: Bayer Full – „Kochany Kraj”
Elektryczne Gitary – „Dywizjon 303”
Dywizjon 303 to jednostka lotnicza Polskich Sił Powietrznych stacjonujących w czasie II wojny światowej w Wielkiej Brytanii. Piosenka Elektrycznych Gitar wychwala zasługi Dywizjonu i nawiązuje do sytuacji po wojnie.
Sztywny Pal Azji – „Nie gniewaj się na mnie Polsko”
Sztywny Pal Azji, czyli polski zespół rockowy, który największą popularnością cieszył się na przełomie lat 80. i 90. W piosence „Nie gniewaj się na mnie Polsko” muzycy wyrażają swoją miłość do kraju ojczystego.
Marek Grechuta – „Ojczyzna”
Grechuta w piosence „Ojczyzna” nawiązuje do historii Polski. Według artysty to z niej należy czerpać wiarę w los kraju i na tej podstawie powinno się też budować własne postawy patriotyczne.
Czerwone Gitary – „Biały krzyż”
„Biały Krzyż” jest piosenką Czerwonych Gitar z 1969 roku. Tytuł odnosi się do polskiego krajobrazu – skromnym brzozowym krzyżem oznaczano często żołnierskie, partyzanckie, często bezimienne mogiły. Tekst piosenki mówi bezpośrednio o poległych w czasie walki. Brak wskazania przynależności narodowej pozwolił uniknąć problemów z cenzurą.
Kazik – W Polskę idziemy”
Singiel „W Polskę idziemy” Kazika Staszewskiego został wydany w 2005 roku i promował album „Los musi się odmienić”. Piosenka powstała jako satyra na pijaństwo i została napisana przez Wojciecha Młynarskiego w czasie jego współpracy z kabaretem „Dudek”. W zabawny sposób ukazuje przywary Polaków.
Jacek Kaczmarski – „Mury”
Utwór „Mury” Kaczmarski napisał w 1978 roku do melodii katalońskiego pieśniarza. W latach 80. stał się hymnem związkowców i zdobył ogromną popularność w polskim podziemiu antykomunistycznym. Piosenka śpiewana była często podczas strajków w stoczni, a refren został sygnałem dźwiękowym Radia „Solidarność”.
Eldo – Nie pytaj o nią”
Piosenkę „Nie pytaj o nią” hip-hopowego wykonawcy Eldo, a właściwie Leszka Kaźmierczaka, z pewnością zaliczyć można do utworów patriotycznych. Autor ukazuje dumę, którą napawa go fakt, że jest Polakiem.
Varsovie – Varsovie”
Nazwa zespołu nie jest przypadkowa. Formacja jest zafascynowana Warszawą, a szczególnie okresem Powstania Warszawskiego. Muzycy na koncertach widywani są we własnoręcznie wykonanych opaskach AK. Powstaniu poświęcony jest też sztandarowy utwór kapeli „Varsovie„, a teledysk w większej części wypełniają fragmenty dokumentalnych filmów z Powstania Warszawskiego.
Scorpions – „Wind of Change”
„Wind of Change” to ballada rockowa napisana w 1990 roku przez wokalistę zespołu. Nawiązuje ona do przemian politycznych, jakie zachodziły w Europie Środkowo – Wschodniej pod koniec lat 80. Przyczyniły się one do upadku ZSRR i zakończenia zimnej wojny. W piosence można usłyszeć liczne nawiązania do Moskwy.
U2 – New Year’s Day”
Piosenka U2 „New Year’s Day” powstała w roku 1983 i została zainspirowana wydarzeniami w Polsce i ruchem „Solidarności”. Była głównym singlem promującym album „War” i stanowi jeden z pięciu utworów najczęściej wykonywanych przez zespół na koncertach.
BONUS: Bayer Full – „Kochany Kraj”
„Choć nasza ziemia ma rany
Tu jest nasz rodzinny dom
To Polska, kraj nasz kochany
Tu zaczął bić życia mój dzwon”
Dodaj komentarz