TOP 10 piosenek patriotycznych » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > TOP 10 piosenek patriotycznych

TOP 10 piosenek patriotycznych

Przygotowaliśmy dla Was 10 współczesnych polskich piosenek patriotycznych lub utworów nawiązujących do historii naszego kraju, plus zabawny bonus na koniec.

Przygotowaliśmy dla Was 10 współczesnych polskich piosenek patriotycznych lub utworów nawiązujących do historii naszego kraju, plus zabawny bonus na koniec.

Elektryczne Gitary – „Dywizjon 303”

Dywizjon 303 to jednostka lotnicza Polskich Sił Powietrznych stacjonujących w czasie II wojny światowej w Wielkiej Brytanii. Piosenka Elektrycznych Gitar wychwala zasługi Dywizjonu i nawiązuje do sytuacji po wojnie.

Sztywny Pal Azji – „Nie gniewaj się na mnie Polsko”

Sztywny Pal Azji, czyli polski zespół rockowy, który największą popularnością cieszył się na przełomie lat 80. i 90. W piosence „Nie gniewaj się na mnie Polsko” muzycy wyrażają swoją miłość do kraju ojczystego.

Marek Grechuta – „Ojczyzna”

Grechuta w piosence „Ojczyzna” nawiązuje do historii Polski. Według artysty to z niej należy czerpać wiarę w los kraju i na tej podstawie powinno się też budować własne postawy patriotyczne.

Czerwone Gitary – „Biały krzyż”

Biały Krzyż” jest piosenką Czerwonych Gitar z 1969 roku. Tytuł odnosi się do polskiego krajobrazu – skromnym brzozowym krzyżem oznaczano często żołnierskie, partyzanckie, często bezimienne mogiły. Tekst piosenki mówi bezpośrednio o poległych w czasie walki. Brak wskazania przynależności narodowej pozwolił uniknąć problemów z cenzurą.

Kazik – W Polskę idziemy”

SingielW Polskę idziemy” Kazika Staszewskiego został wydany w 2005 roku i promował album „Los musi się odmienić”. Piosenka powstała jako satyra na pijaństwo i została napisana przez Wojciecha Młynarskiego w czasie jego współpracy z kabaretem „Dudek”. W zabawny sposób ukazuje przywary Polaków.

Jacek Kaczmarski – „Mury”

UtwórMury” Kaczmarski napisał w 1978 roku do melodii katalońskiego pieśniarza. W latach 80. stał się hymnem związkowców i zdobył ogromną popularność w polskim podziemiu antykomunistycznym. Piosenka śpiewana była często podczas strajków w stoczni, a refren został sygnałem dźwiękowym Radia „Solidarność”.

Eldo – Nie pytaj o nią”

Piosenkę „Nie pytaj o nią” hip-hopowego wykonawcy Eldo, a właściwie Leszka Kaźmierczaka, z pewnością zaliczyć można do utworów patriotycznych. Autor ukazuje dumę, którą napawa go fakt, że jest Polakiem.

Varsovie – Varsovie”

Nazwa zespołu nie jest przypadkowa. Formacja jest zafascynowana Warszawą, a szczególnie okresem Powstania Warszawskiego. Muzycy na koncertach widywani są we własnoręcznie wykonanych opaskach AK. Powstaniu poświęcony jest też sztandarowy utwór kapeli „Varsovie„, a teledysk w większej części wypełniają fragmenty dokumentalnych filmów z Powstania Warszawskiego.

Scorpions – „Wind of Change”

Wind of Change” to ballada rockowa napisana w 1990 roku przez wokalistę zespołu. Nawiązuje ona do przemian politycznych, jakie zachodziły w Europie Środkowo – Wschodniej pod koniec lat 80. Przyczyniły się one do upadku ZSRR i zakończenia zimnej wojny. W piosence można usłyszeć liczne nawiązania do Moskwy.

U2 – New Year’s Day”

Piosenka U2 „New Year’s Day” powstała w roku 1983 i została zainspirowana wydarzeniami w Polsce i ruchem „Solidarności”. Była głównym singlem promującym album „War” i stanowi jeden z pięciu utworów najczęściej wykonywanych przez zespół na koncertach.

BONUS: Bayer Full – „Kochany Kraj”

„Choć nasza ziemia ma rany

Tu jest nasz rodzinny dom

To Polska, kraj nasz kochany

Tu zaczął bić życia mój dzwon”