5 piosenek Boba Dylana, które zmieniły świat » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > 5 piosenek Boba Dylana, które zmieniły świat

5 piosenek Boba Dylana, które zmieniły świat

Bob Dylan urodził się 24 maja 1941 roku w Duluth. Oto pięć piosenek, jego autorstwa, które w muzyce popularnej namieszały nie mniej niż niektóre nurty muzyczne.

,

Bob Dylan urodził się 24 maja 1941 roku w Duluth. Oto pięć piosenek, jego autorstwa, które w muzyce popularnej namieszały nie mniej niż niektóre nurty muzyczne.

„Blowin’ in the Wind”

Wydany w 1963 roku na drugim w historii, a pierwszym „wielkim” albumie Dylana, „The Freewheelin’ Bob Dylan„, to klasyczny „protest song”, który umocnił wizerunek autora jako obrońcy praw człowieka. Utwór „Blowin’ in the Wind” stał się antywojennym hymnem lat 60., choć, jak w paru innych przypadkach, światowym przebojem został dzięki wykonaniu innego zespołu, folkowego trio: Peter, Paul and Mary. Peter Yarrow.

Noel „Paul” Stookey i Mary Travers, to nie jedyni artyści, którzy nagrali cover tego numeru. Zrobili to również między innymi: Chet Atkins, Marianne Faithfull, Neil Young, Elvis Presley, Stevie Wonder i grupa The Hooters.

„Mr. Tambourine Man”

Interpretowana jako zainspirowana narkotykami piosenka „Mr. Tambourine Man” z 1965 roku wydana na jednym z ważniejszych albumów w dorobku Dylana („Bringing It All Back Home”), podobnie jak w przypadku „Blowin’ in the Wind” została rozsławiona nie przez samego autora, a inny zespół. Utwór ten, jeszcze przed premierą wersji dylanowskiej stał się hitem i zarazem pierwszym singlem grupy The Byrds.

Chociaż oryginalna kompozycja utrzymana była jeszcze w konwencji folkowo-akustycznej, to w czasie jej publikacji Dylan skłaniał się już bardziej ku rockowej stylistyce, jednocześnie kierując w stronę rocka cały ówczesny świat muzyczny. Ten zwrot mieli mu za złe fani, którzy w trakcie koncertów wygwizdywali towarzyszący Dylanowi zespół, domagając się solowych występów swojego idola.

„Like a Rolling Stone”

Like a Rolling Stone” to numer, który folkowego artystę Dylana uczynił gwiazdą rocka w ciemnych okularach i modnych ciuchach. Określany często jako najlepszy singiel, jaki kiedykolwiek powstał, jest zarazem utworem nietypowym, z racji na swoją ponad sześciominutową długość. Magazyn – nomen omen – „Rolling Stone” nazwał „Like a Rolling Stone” największym utworem wszech czasów, uzasadniając ten werdykt odwagą i bezkompromisowością Dylana, dzięki którym jego piosenka łamała ustalone konwencje artystyczne i wydawnicze.

W 1995 roku „Like a Rolling Stone” nagrała i wydała jako singiel grupa The Rolling Stones, kończąc koncertowe wykonanie piosenki jakże szczerym zdaniem: „Thank you Bob!”.

„Rainy Day Women #12 & 35”

Zabroniona w wielu stacjach radiowych w Stanach i Wielkiej Brytanii do dziś uznawana jest za kontrowersyjną, ale i niezwykle ważną piosenkę w dorobku Dylana.

„All Along The Watch Tower”

Kameralna, odwołująca się do tematyki biblijnej, kompozycja Dylana, była kolejną, która na świecie zasłynęła dzięki wykonaniu innego artysty. Jimi Hendrix przeobraził tę piosenkę z minimalistycznej folk-rockowej ballady w jeden z największych utworów w historii rocka. Cover ten jest też jednym z niewielu opracowań muzycznych, które swoją wielkością przerosły oryginał.

Po usłyszeniu wersji z „Electric Ladyland” sam Dylan na koncertach zaczął wykonywać ten utwór na hendrixową nutę. Inni, którzy coverowali „All Along The Watch Tower” to między innymi U2, Dave Matthews Band, Prince, Neil Young, Grateful Dead, Eric Clapton i Pearl Jam.

Autor:

Zobacz więcej >