Strona Główna > O czym są teksty znanych piosenek latynoskich? “Macarena”, “La Cucaracha”, “La camisa negra” i inne

O czym są teksty znanych piosenek latynoskich? „Macarena”, „La Cucaracha”, „La camisa negra” i inne

Miłosne ballady czy patriotyczne przyśpiewki? Nucimy te utwory na co dzień, tańczymy w ich rytm przy różnych okazjach… A o czym właściwie są znane wszystkim latynoskie piosenki? Czy taneczne utwory faktycznie powinny być pozytywnie interpretowane?

Miłosne ballady czy patriotyczne przyśpiewki? Nucimy te utwory na co dzień, tańczymy w ich rytm przy różnych okazjach… A o czym właściwie są znane wszystkim latynoskie piosenki? Czy taneczne utwory faktycznie powinny być pozytywnie interpretowane?

Utwór nagrany przez Juanesa w 2005 roku. Tekst piosenki opowiada o utraconej miłości, pragnieniu i tęsknocie za kobietą. „La camisa negra”, dosłownie „czarny t-shirt” to metafora bólu, jaki podmiot liryczny odczuwa z powodu utraty i zdrady przez tajemniczą kobietę. Koszula przypomina mu, że jest już martwy w środku z bólu, którym jest pochłonięty.

Utwór „La cucaracha” dosłownie opowiada o karaluchu, który z powodu braku nóg nie może chodzić. Jest to metafora bezradności i bezsilności. „La cucaracha” to tradycyjna hiszpańska ballada, która stała się popularna podczas rewolucji meksykańskiej. Oryginalne wersje piosenki były satyryczne, dając Meksykanom możliwość wyrażenia zmagań i frustracji związanych z sytuacją polityczną. Przenośne znaczenie „La Cucaracha” to „czynić różnicę”.

Utwór „Macarena” opowiada o żonie, która zdradza swojego męża z dwoma jego najlepszymi przyjaciółmi, podczas gdy on jest oddelegowany do wojska. W utworze słyszymy historię kobiety o imieniu Macarena, która idzie za plecami swojego chłopaka nie z jednym, ale raczej z dwoma jego towarzyszami. W piosence padają słowa: „Macarena ma chłopaka, który nazywa się Vitorino / I kiedy był zaprzysiężony jako poborowy / Daje go dwóm przyjaciołom”.

„Suavemente” to piosenka, która zachęca nas do całowania! Jest to jedna z najbardziej znanych pieśni z gatunku merengue – stylu tanecznego, który powstał na Dominikanie w połowie XIX wieku pod wpływem kubańskich rytmów ludowych i stopniowo rozprzestrzenił się w Ameryce Łacińskiej. W utworze „Suavemente” możemy usłyszeć ciągłe nakłanianie „pocałuj mnie” i jest to bezpretensjonalna prośba podmiotu lirycznego o ten gest. Piosenkarz kontynuuje nakłanianie bezimiennej ukochanej, by pocałowała go powoli i gładko, aż do końca piosenki. Jego prosty tytuł dosłownie oznacza „gładko”.

Jest to czysto taneczny utwór! Tytułu nie da się dosłownie przetłumaczyć, jednakże nawiązuje do ruchu tanecznego. Znaczna część tekstu poświęcona jest zachęcaniu publiczności do tańca. „Aby tańczyć Bambę, tańczyć Bambę potrzebujesz odrobiny wdzięku, odrobiny wdzięku”. Podmiot liryczny przechwala się również swoją rangą kapitana, aby zdobyć uznanie publiczności i zachęcić więcej osób do tańca z nim.