"Chłopi" kandydatem do Oscara. Reymont byłby dumny! "Wizualny triumf" » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > „Chłopi” kandydatem do Oscara. Reymont byłby dumny! „Wizualny triumf”

„Chłopi” kandydatem do Oscara. Reymont byłby dumny! „Wizualny triumf”

Niebywały sukces DK i Hugh Welchmanów. Ich film „Chłopi” został wybrany przez Komisję oscarową jako polski kandydat do prestiżowej nagrody. Animacja malarska zachwyciła też widzów i krytyków na festiwalach w Toronto i Gdyni.

Film „Chłopi” ma szansę na jedną z najważniejszych filmowych nagród w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny. Produkcja jest też wymieniana przez światowe media na listach najlepszych filmów z najważniejszych światowych festiwali filmowych. Do polskich kin „Chłopi” trafią 13 października. Twórcy produkcji kolejny raz zostali docenieni na arenie międzynarodowej.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na zloteprzeboje.pl!

Warto dodać, że Hugh Welchman jest już laureatem Oscara za krótkometrażowy film „Piotruś i Wilk”, który produkował w studiu BreakThru Films. Również poprzedni film duetu DK Welchman i Hugh Welchman – „Twój Vincent” – przyniósł im nominację do Oscara w kategorii Najlepszy Film Animowany.

Zobacz także: Joanna Racewicz wspomina męża. „Zawsze będę za to wdzięczna”

„Chłopi” robią furorę w zagranicznych mediach

„Chłopi” są wymieniani przez najważniejsze zagraniczne redakcje wśród tytułów z największą szansą na nominację w kategorii pełnometrażowej animacji. Variety umieściło polski film na swojej liście 25 takich produkcji. Indiewire pisze o nim jako jednym z 16 najważniejszych tytułów, które miały swoją premierę podczas największych światowych festiwali w Toronto, Wenecji i Telluride. „The Hollywood Reporter” podkreśla, że „Chłopi” to „porywająco piękny wizualny triumf”.

Autorzy „Chłopów” zaprezentowali kolejny imponujący film animowany, nie tylko powtarzając triumf „Vincenta”, ale idąc znacznie dalej, osiągając nowy poziom dynamizmu w animacji, w którym kamera nie jest tylko obserwatorem, ale uczestnikiem. Film porusza ważne i wciąż aktualne tematy społeczne; opresją kobiet, ich zależność, a nawet przynależność do mężczyzny, przemoc seksualną, mobbing. To historia, która będzie zrozumiała na całym świecie, ponad granicami i podziałami politycznymi – mówiła Ewa Puszczyńska, przewodnicząca komisji.

Zobacz także: Spadek oglądalności „Nasz nowy dom”. Czy to koniec programu?

DK Welchman wyznała, że film pokazuje również „kobietę w patriarchalnym świecie”, która „zderza się z przemocą i niezrozumieniem”. – Wbrew prawu większości chce żyć na własnych zasadach. Chciałam tym filmem dać głos innym i wykluczonym i opowiedzieć o sile kobiet.

Przy tej okazji chciałam jeszcze raz podziękować wszystkim artystom zaangażowanym w film oraz podziękować publiczności FPFF w Gdyni za wybranie nas najlepszym filmem – dodaje.

Festiwal w Gdyni. „Chłopi” docenieni

Na zakończonym właśnie Festiwalu w Gdyni „Chłopi” otrzymali m.in. Nagrodę Publiczności i Nagrodę Specjalną za unikatową formę wizualną. Kamila Urzędowska, która wciela się w postać Jagny, otrzymała 2 nagrody – Kryształową Gwiazdę Elle oraz Chopard & W. Kruk: Chopard Loves Cinema.

Zobacz także: Margaret opuszcza Polskę. Chce „spełnić swoje marzenie” 

Międzynarodowy agent sprzedaży New Europe Film Sales sprzedał film do ponad 50 krajów, m.in. Francji, Beneluksu, Niemiec, Korei Południowej, Skandynawii i Hiszpanii. Film będzie miał także kinową dystrybucję w Chinach, co jest rzadkością dla filmów wyprodukowanych poza tym krajem. Finalizowane są negocjacje z dystrybutorami z Wielkiej Brytanii, Ameryki Północnej, Australii, Włoch i Japonii.

„Twojego Vincenta” obejrzało 6 milionów widzów na świecie, a film zarobił ponad 42 miliony dolarów w globalnym box office. Jest to najlepszy wynik w historii dla polskiego filmu.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na zloteprzeboje.pl!