Doda szczerze o walce z depresją. “Zrobiłam to, co powinnam robić już dawno” » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Doda szczerze o walce z depresją. “Zrobiłam to, co powinnam robić już dawno”

Doda szczerze o walce z depresją. “Zrobiłam to, co powinnam robić już dawno”

Doda opowiedziała ostatnio o swoich zmaganiach z depresją. Zdradziła, jak radziła sobie z chorobą i co miało na nią wpływ. Podzieliła się swoimi doświadczeniami i przytoczyła sytuację, w której zadbała wyłącznie o swoje zdrowie.

Doda jest jedną z najpopularniejszych gwiazd polskiego show-biznesu. Nieustannie wystawiana na opinię publiczną. To może niestety rodzić problemy natury psychicznej. Na pewnym etapie życia musiała zmagać się z depresją. Teraz postanowiła dołączyć do kampanii “Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję”. Jej celem jest uświadamianie społeczeństwa, jak poważną chorobą jest depresja oraz jak się jej przeciwstawić. Jako że piosenkarka jest ambasadorką akcji, udzieliła szczerego wywiadu na ten temat. 

Zobacz także: Seal spotkał się z polską sportsmenką. Zdjęcie zaskakuje!

Doda walczyła z depresją 

W oczach wielu osób Doda jest zawsze uśmiechniętą i radosną osobą. Pozory mogą jednak mylić. Piosenkarka na pewnym etapie życie padła ofiarą depresji. Przez długi czas musiała zmagać się z brakiem chęci do życia, atakami paniki, lękiem. Ten ostatni powodował też wiele objawów somatycznych. 

Najpierw siadł mi mój organizm. Najczęściej działam na „autopilocie”. Mam bardzo silną psychikę, ale permanentny stres przyczynił się u mnie do problemów z organizmem: siadła mi tarczyca, doszła bezsenność. Lęk pociągnął za sobą wiele objawów somatycznych, czyli właśnie w ciele. […] Nic mnie nie cieszyło. Zupełnie nic – powiedziała piosenkarka w rozmowie dla “Twarzy depresji”.

Zobacz także: Celine Dion ma wyjątkowo liczną rodzinę. 13 rodzeństwa robi wrażenie

Doda zdecydowała się poszukać pomocy. Udała się na wizytę do psychiatry oraz na psychoterapię. Jak sama przyznaje, wszystko trwało przez rok. Lekarz na szczęście odpowiednio dobrał laki za pierwszym razem. Nie każdy ma tyle szczęścia, jednak piosenkarka zachęca, by nie wstydzić się prosić o pomoc. Połączenie psychoterapii i farmakoterapii może pomóc pokonać chorobę. Tak, jak stało się w jej przypadku Dody. 

Nie wstydźmy się korzystać z profesjonalnej pomocy. […] Ludzie nie sięgają po pomoc, bo się wstydzą swoich pracodawców i koleżanek, kolegów z pracy, bo boją się, że będą odebrani jako „wariaci”. […] Nikt z nas nie zgłasza się na ochotnika po chorobę, […] Każdy chciałby cieszyć się życiem i być zdrowym – powiedziała Doda. 

Zobacz także: Maryla Rodowicz miała podglądacza! „Kobiety, noście sukienki”

Gwiazda chce unikać toksycznych osób 

Doda przyznała, że robi wszystko, co może, by depresja nie powróciła. Uważa, że ważną kwestią jest unikanie kontaktów z ludźmi, którzy są toksyczni. Obecnie stara się troszczyć o swoje zdrowie, a nie skupiać się na wizerunku czy tym, co powiedzą inni. Przytoczyła historię związaną z wywiadem u Kuby Wojewódzkiego. W jego trakcie piosenkarka wykazała się dużą dojrzałością emocjonalną. Postawiła się trudnej sytuacji, która mogłaby spowodować złe samopoczucie. 

Miałam sytuację u Kuby Wojewódzkiego, który mnie zachęcił do miłego, koleżeńskiego wywiadu w dzień promocji mojej nowej płyty. Przyszłam do niego, a on na dzień dobry mnie zaatakował takimi pytaniami, które miały mnie wyprowadzić z równowagi, podważyć moje poczucie własnej wartości, znieważyć. Jeszcze parę lat temu bym się uśmiechnęła i zniszczyłabym go, ale wtedy zamknęłam oczy i pomyślałam sobie: „Ty nie musisz tu być, twoje zdrowie jest ważniejsze”. Pierwszy raz w życiu zrobiłam to, co powinnam robić już dawno temu: wstałam i wyszłam z tego nagrania. Niech sobie z tym radzi i łata PR-owe problemy. Wyszłam stamtąd i byłam najszczęśliwszą osobą na świecie, bo potrafiłam ochronić siebie. 

Na koniec Doda podzieliła się wartościowymi słowami. Słusznie zauważyła, że z depresji nie wychodzi się po zażyciu jednej tabletki. To ciężka walka i praca nad sobą. Warto dać sobie czas, nie poddawać się i konsekwentnie przeciwstawiać się chorobie. 

Trzeba na wstępie zaakceptować, że z depresji nie wychodzi się szybko, że jest to ciężka praca nad sobą, przy wsparciu specjalistów. Dajmy sobie czas na farmakoterapię i psychoterapię, i wtedy efekty nas zaskoczą – zakończyła Doda. 

Zobacz także: Takie wykształcenie ma Andrzej Piaseczny. Na studiach pracował w Szwecji

Gdzie szukać pomocy

116 123

Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00–22.00

116 111

Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu

800 108 108

Bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00–20.00

121 212

Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu

22 635 09 54

Telefon zaufania dla osób starszych, czynny w poniedziałek, środę, czwartek w godz. 17.00–20.00