Muzyka z czasów II wojny światowej. Te piosenki nucimy do dziś  » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Muzyka z czasów II wojny światowej. Te piosenki nucimy do dziś 

Muzyka z czasów II wojny światowej. Te piosenki nucimy do dziś 

1 września to ważny dzień dla Polaków. Dziś obchodzimy 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W tym trudnym czasie niezwykle pomocna okazywała się dla Polaków m.in. muzyka. Podbudowywała, dodawała wiary, sił do walki, a także pozwalała na chwilę zapomnieć o grozie rzeczywistości. Zobaczcie, jakie piosenki były najpopularniejsze w czasie II wojny światowej.

Nikomu nie trzeba przypominać, że II wojna światowa była największym, jeśli chodzi o skalę, i zarazem najbardziej krwawym konfliktem zbrojnym w historii świata. Wojska hitlerowskie napadły na Polskę dokładnie 84. lata temu, 1 września 1939 r. 

Zobacz także: Jak wyglądał pierwszy odkurzacz? Hubert Cecil Booth stworzył go 122 lata temu! 

Co pokrzepiało Polaków w trakcie wojny? 

Droga do pokonania najeźdźców i odzyskania wolności trwała blisko sześć lat. W tym czasie Polacy potrzebowali silnych bodźców, dzięki którym uda im się zachować wiarę w siebie i które dodadzą sił w walce z niemieckim okupantem.  

Jedną z rzeczy, która krzepiła, dawała nadzieję, a jednocześnie mogła służyć jako chwilowa odskocznia od problemów, była z pewnością muzyka. Zobaczcie, jakie piosenki królowały w czasie II wojny światowej.

Zobacz także: Kradzież Mony Lisy wstrząsnęła Francją. Obraz dwa lata leżał w ukryciu

Piosenki z czasów II wojny światowej 

Polacy wykazywali się niezwykłą muzykalnością. Chętnie śpiewali i grali na instrumentach. Wiele z piosenek, które nasi rodacy chętnie tworzyli i wykonywali w czasie II wojny światowej, miało dość pogodny charakter i durową melodię.  

Najlepszym przykładem tego jest opowiadająca o życiu w stolicy w czasie okupacji kultowa „Siekiera, motyka” z 1942 r. Była też m.in. kabaretowa „Sanitariuszka Małgorzatka”

Zobacz także: Masz to w domu? Dokument z PRL bywa wart fortunę!

Wiele pieśni wojskowych i hymnów powstało w ostatnich trzech latach wojny, a szczególnie w okolicach powstania warszawskiego. W eterze niosły się choćby „Czerwone maki na Monte Casino” (1944), „Marsz Mokotowa” (1944), „Marsz Gwardii Ludowej” (1942) i „Marsz Pierwszego Korpusu” (1943).

Na ulicach Warszawy można było także usłyszeć pokrzepiające „Warszawskie Dzieci” (1944). 

W repertuarze Polaków nie brakowało też oczywiście piosenek wywodzących się z dwudziestolecia międzywojennego, w tym kultowego tanga „Ta ostatnia niedziela” Mieczysława Fogga.