Jak wyglądał pierwszy odkurzacz? Hubert Cecil Booth stworzył go 122 lata temu!
Strona Główna > Jak wyglądał pierwszy odkurzacz? Hubert Cecil Booth stworzył go 122 lata temu!  

Jak wyglądał pierwszy odkurzacz? Hubert Cecil Booth stworzył go 122 lata temu!  

Wszyscy mamy w domu odkurzacze i nie wyobrażamy sobie bez nich sprzątania mieszkań. Są niewielkie, przenośne i poręczne. Jednak pierwsze tego typu urządzenia wyglądały zgoła inaczej. Równo 122 lata temu opatentowano pierwszy odkurzacz. Zrobił to brytyjski wynalazca Hubert Cecil Booth. Zobaczcie, jak prezentowało się jego urządzenie.

Odkurzacz wydaje się niezastąpiony podczas sprzątania. Dzięki niemu możemy pozbyć się kurzu i brudu szybko i łatwo. Obecnie urządzenia te są niewielkie. Mamy oczywiście odkurzacze na kabel, ale coraz więcej osób korzysta z odkurzaczy bezprzewodowych oraz z kompaktowych, automatycznych robotów sprzątających. 

Jak można się domyślić, wygląd pierwszego w historii odkurzacza znacznie różnił się od tego, co znamy pod tą nazwą obecnie. Jak więc wyglądał? 

Zobacz także: Powrót do szkoły. Tyle powinien ważyć plecak. Eksperci są pewni

Booth nie chciał zdmuchiwać kurzu, tylko go wciągać 

Był przełom XIX i XX w. Młody inżynier z Wielkiej Brytanii Hubert Cecil Booth zobaczył prezentację odkurzacza do wagonów kolejowych, który miał za zadanie zdmuchiwać kurz. Uznał to – co dziś absolutnie nie dziwi – za bezsensowny pomysł. W końcu zanieczyszczenia te unosiły się w powietrzu i po chwili ponownie opadały na fotelach.

Booth postanowił więc zrobić swoją wersję urządzenia. Postawił jednak na odwrotny mechanizm, czyli wciąganie. Początkowo, testując tę metodę, próbował wciągnąć kurz… do nosa za pomocą zrolowanej serwetki. Jak się można domyślić, o mało nie przypłacił tego życiem. Ostatecznie jednak brawura się opłaciła. I to bardzo. 

Zobacz także: Nagranie z Olsztyna wywołuje ciarki. Niewiarygodne zjawisko na niebie

Pierwszy odkurzacz „na koniach

Równo 122 lata temu – a więc 30 sierpnia 1901 r. – 29-letni wynalazca opatentował w końcu brytyjski odkurzacz. Opracowany i stworzony przez niego model był napędzany silnikiem spalinowym, ale ze względu na rozmiary trzeba było go przymocować do ramy wozu konnego.  

Wóz był opleciony długimi rurami. Podjeżdżano pod budynki i sięgano tymi rurami do okien. Tak wciągano kurz z mieszkań. W ten sposób założona przez Bootha firma British Vacuum Cleaner and Engineering Co., sprzątała na zlecenie. Przy tym robiła mnóstwo hałasu, co stresowało konie.

Źródło: wikipedia.org/Nieznany – hochgeladen von AxelHH/domena publiczna

Nie było to więc idealne rozwiązanie pod żadnym względem, ale nadal stanowiło ogromny krok technologiczny. W kolejnych latach Booth dopracowywał swój projekt. Niebawem już urządzenie było na tyle małe, że można je było instalować w pomieszczeniach.  

Źródło: wikimedia.org/nieznany autor/Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Zobacz także: Kradzież Mony Lisy wstrząsnęła Francją. Obraz dwa lata leżał w ukryciu

Kolej na odkurzacz przenośny 

To Booth opracował mechanizm wciągania kurzu i wymyślił angielską nazwę „vacuum cleaner” (pol. „czyściciel próżniowy”). Jednak za wynalazcę odkurzacza siebie nie uważał. Podobną maszynę, ale instalowaną w piwnicy zbudował też Amerykanin David T. Kenney.  

Inny inżynier zza Oceanu, James Murray Spangler, w 1908 r. poszedł o krok dalej, bo udało mu się opatentować odkurzać przenośny. Jego urządzenie było w istocie wentylatorem elektrycznym, do którego przyłączono pudełko wypełnione poszewką poduszki. Jego wynalazek pierwszy trafił na rynek. Kiedy został odkupiony przez jego kuzyna Williama Hoovera, udało się go rozpropagować na całe USA.