To nagranie wywołało nie lada zamieszanie! Widać na nim niesamowite zjawisko – sieć piorunów, które swym kształtem przypominają sięgające ku niebu ręce! Niektórzy uważają z kolei, że jest to wielki pająk o wyjątkowo mocno rozgałęzionych odnóżach.
Zobacz także: Jak wygląda Madonna bez filtra? Przyjaciółka pokazała zdjęcie
O jakie zjawisko chodzi?
Ostatnie burze, które przeszły nad Warmią i Mazurami, były wyjątkowo efektowne. Szczególnie imponująca była ta, która przeszła 17 sierpnia nad Olsztynem.
Pioruny sieją spustoszenie i wywołują trwogę wśród ludzi. Zjawisko o którym mowa w artykule to wyładowanie oddolne (wyładowanie z ziemi do chmury) lub typu „anvil cravler”. Lubuscy Łowcy Burz nie są tego do końca pewni, ponieważ często są one do siebie niezwykle podobne.
Zobacz także: Kontrowersyjna Jessica z „Rolnik szuka żony” już tak nie wygląda. Co za zmiana!
Wyładowanie oddolne oraz „anvil cravler” – jak je rozróżnić?
Mało znanym faktem jest, że aż 90% obserwowanych wyładowań to błyskawice między-chmurowe, a do ziemi dociera zaledwie 10% z nich. Jeszcze rzadsze są te najbardziej fascynujące zjawiska – wyładowania odwrotne, czyli ziemia-chmura. Wyładowania oddolne występują zwykle, gdy w pobliżu znajduje się wysoki obiekt. Inaczej błysk tego rodzaju nie ma szans na pełne rozwinięcie. Wygląda więc na to, że pioruny skierowane ku górze, to częściowo sztuczne zjawisko, stworzone przez człowieka. Badania wskazują, że wyładowania tego rodzaju sięgają nawet dolnej granicy jonosfery! To około 40-70 km.
Zobacz także: Makłowicz zdradził, gdzie jest. Polacy zwykle tam nie docierają
Anvil cravler to nic innego jak wewnątrz-chmurowe wyładowania atmosferyczne. Błyskawica ma swój początek w jednym miejscu chmury, a następnie rozgałęzia się na różne strony i rozprzestrzenia po kowadle komórki burzowej. Rozświetla je przy tym, dając niesamowicie spektakularny wygląd. W sprzyjających warunkach, część z nich może zakończyć się dodatkowo wyładowaniem doziemnym.
Zobacz także: Quiz. Sanah czy Doda? Możesz się zdziwić! 7/10 to wyzwanie
Jak sprawdzić gdzie jest burza?
By burza już nigdy nie dała nam się we znaki i nas nie zaskoczyła, warto poznać radar burz online. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „radar burz online”, lub też skorzystać z serwisu blitzortung.org. Mapa burz online jest aktualizowana na bieżąco. Dzięki temu można obserwować, w którym kierunku przesuwają się chmury burzowe i czy są już blisko naszej miejscowości.
Zobacz także: Grzegorz Ciechowski miał z nią romans. Mówiła o „rzezi miłości”