Najpiękniejsze piosenki patriotyczne » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Najpiękniejsze piosenki patriotyczne

Najpiękniejsze piosenki patriotyczne

Przygotowaliśmy dla Was 10 współczesnych piosenek patriotycznych lub utworów nawiązujących do historii naszego kraju, plus zagraniczny akcent na koniec.

Elektryczne Gitary – „Dywizjon 303”

Dywizjon 303 to jednostka lotnicza Polskich Sił Powietrznych stacjonujących w czasie II wojny światowej w Wielkiej Brytanii. Piosenka Elektrycznych Gitar wychwala zasługi Dywizjonu i nawiązuje do sytuacji po wojnie.

Sztywny Pal Azji – Nie gniewaj się na mnie Polsko

Sztywny Pal Azji, czyli polski zespół rockowy, który największą popularnością cieszył się na przełomie lat 80. i 90. W piosence „Nie gniewaj się na mnie Polsko” muzycy wyrażają swoją miłość do kraju ojczystego.

Marek Grechuta – Ojczyzna

Grechuta w piosence „Ojczyzna” nawiązuje do historii Polski. Według artysty to z niej należy czerpać wiarę w los kraju i na tej podstawie powinno się też budować własne postawy patriotyczne.

Czerwone Gitary – Biały krzyż

Biały Krzyż” jest piosenką Czerwonych Gitar z 1969 roku. Tytuł odnosi się do polskiego krajobrazu – skromnym brzozowym krzyżem oznaczano często żołnierskie, partyzanckie, często bezimienne mogiły. Tekst piosenki mówi bezpośrednio o poległych w czasie walki. Brak wskazania przynależności narodowej pozwolił uniknąć problemów z cenzurą.

Kazik – W Polskę idziemy

SingielW Polskę idziemy” Kazika Staszewskiego został wydany w 2005 roku i promował album „Los musi się odmienić”. Piosenka powstała jako satyra na pijaństwo i została napisana przez Wojciecha Młynarskiego w czasie jego współpracy z kabaretem „Dudek”. W zabawny sposób ukazuje przywary Polaków.

Jacek Kaczmarski – Mury

UtwórMury” Kaczmarski napisał w 1978 roku do melodii katalońskiego pieśniarza. W latach 80. stał się hymnem związkowców i zdobył ogromną popularność w polskim podziemiu antykomunistycznym. Piosenka śpiewana była często podczas strajków w stoczni, a refren został sygnałem dźwiękowym Radia „Solidarność”.

Eldo – Nie pytaj o nią

Piosenkę „Nie pytaj o nią” hip-hopowego wykonawcy Eldo, a właściwie Leszka Kaźmierczaka, z pewnością zaliczyć można do utworów patriotycznych. Autor ukazuje dumę, którą napawa go fakt, że jest Polakiem.

Varsovie – Varsovie

Nazwa zespołu nie jest przypadkowa. Formacja jest zafascynowana Warszawą, a szczególnie okresem Powstania Warszawskiego. Muzycy na koncertach widywani są we własnoręcznie wykonanych opaskach AK. Powstaniu poświęcony jest też sztandarowy utwór kapeli „Varsovie„, a teledysk w większej części wypełniają fragmenty dokumentalnych filmów z Powstania Warszawskiego.

Scorpions – Wind of change

Wind of change” to ballada rockowa napisana w 1990 roku przez wokalistę zespołu. Nawiązuje ona do przemian politycznych, jakie zachodziły w Europie Środkowo – Wschodniej pod koniec lat 80. Przyczyniły się one do upadku ZSRR i zakończenia zimnej wojny. W piosence można usłyszeć liczne nawiązania do Moskwy.

U2 – New Year’s Day

Piosenka U2 „New Year’s Day” powstała w roku 1983 i została zainspirowana wydarzeniami w Polsce i ruchem „Solidarności”. Była głównym singlem promującym album „War” i stanowi jeden z pięciu utworów najczęściej wykonywanych przez zespół na koncertach.