Największy hit Aerosmith nie był napisany dla nich! Historia przeboju zaskakuje » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Największy hit Aerosmith nie był napisany dla nich! Historia przeboju zaskakuje

Największy hit Aerosmith nie był napisany dla nich! Historia przeboju zaskakuje

Aerosmith dziś uznawany jest za światową legendę rockowej sceny. Powstały w latach 60. w amerykańskim mieście Boston w stanie Massachusetts zespół jest kojarzony z wieloma hitami. Jednak dopiero soundtrack do filmu “Armageddon” zagwarantował im pierwsze miejsce na amerykańskich listach przebojów.

W 1997 roku zespół Aerosmith, który powstał z inicjatywy gitarzysty Joe Perry’ego i basisty Toma Hamiltona, rozpoczynał pracę nad dwunastym albumem, zatytułowanym „Nine Lives”. Wydane wcześniej trzy krążki „Permanent Vacation”, „Pump” i „Get A Grip” – spotkały się z uznaniem krytyków i odniosły sukces komercyjny. Zwłaszcza ten ostatni obfitował w wiele hitów, które dziś znają i nucą wszyscy, takie jak „Crying”, „Crazy” czy „Amazing”

Zobacz także: Reedycja ostatniego albumu Nirvany. Aż 53 niepublikowane nagrania ujrzą światło dzienne!

Zespół Aerosmith wiódł iście rock ‘n’ roll’owe życie. Alkohol, szalone imprezy i używki nie były im obce. Jednak pod koniec lat 90. artyści się ustatkowali i zamiast na imprezach, mocno skoncentrowali się na tworzeniu muzyki. Mimo iż, kapela na swoim koncie miała wiele utworów, które cieszyły się niemałą popularnością, to dopiero ścieżka dźwiękowa do filmu „Armageddon” dała im pozycję numer jeden na amerykańskich listach przebojów.

Telewizyjne wyznanie inspiracją do napisania piosenki

Autorką tekstu filmowego przeboju jest Diane Warren, która wcześniej współpracowała z takimi artystami, jak choćby Céline Dion. Kompozytorka inspirację do utworu, który opowiada o docenianiu każdej chwili spędzonej z drugą osobą, zaczerpnęła z jakże wzruszającej sceny, którą widziała podczas wywiadu telewizyjnego.

Zobacz także: Niewiarygodne, co Madonna robiła zanim zyskała sławę. Wyrzucili ją po tygodniu

To właśnie w programie popularnej dziennikarki Barbary Walters, Warren zobaczyła, jak narzeczony piosenkarki Barbry StreisandJames Brolin przytulił swoją partnerkę. Powiedział, że kiedy jej nie ma obok, to tęskni za nią nawet we śnie. Diane Warren uznała, że będzie to wspaniały motyw do napisania utworu do filmu katastroficznego, który opowiada o zbliżającej się zagładzie świata. 

„I Don’t Want to Miss a Thing” Aerosmith było pisane dla kobiety 

Początkowo kompozytorka była przekonana, że idealną osobą do wykonania ballady będzie kobieta. Autorka była zafascynowana talentem Céline Dion, która została nagrodzona między innymi Oscarem za swój utwór do filmu kinowego hitu „Titanic”. Dlatego też myślała, aby poprosić wokalistkę o nagranie swojej kompozycji.

Twórcy filmu mieli jednak trochę inną wizję i wykonanie utworu chcieli powierzyć Irlandczykom z zespołu U2. Dopiero w momencie, kiedy okazało się, że w obsadzie znajdzie się córka wokalisty zespołu, Stevena Tylera, Liv, zdecydowano, że to amerykanie nagrają soundrack to „Armageddona”

Zobacz także: Chylińska nie wytrzymała. Dosadne słowa do fanów

Utwór zadebiutował w rozgłośniach radiowych 12 maja 1998 roku, i początkowo miał być jedynie promowany w radiu. Jednak popularność, jaką zdobył wśród słuchaczy, sprawiła, że w sierpniu 1998 roku został on wydany jako singiel.

Niebawem kawałek wspiął się na szczyty notowań amerykańskich list przebojów, Billboard Hot 100. Dał zespołowi ich pierwszy i zarazem jedyny numer 1. w tym prestiżowym zestawieniu w ich rodzinnym kraju. Następnie królował na światowych listach przebojów aż w 28 innych krajach.  

Piosenka jest jedną z czterech wykonanych przez zespół na potrzeby filmu. Pozostałe trzy to: „What Kind of Love Are You On”, „Come Together” i „Sweet Emotion”. Żadna z nich nie powtórzyła komercyjnego sukcesu „I Don’t Want to Miss a Thing”.

„Jolka, Jolka”, „Anna Maria”, a może „Córka Rybaka”? Poznaj historie innych złotych przebojów. Możesz o nich przeczytać klikając TUTAJ.