Największy przebój Roda Stewarta z lat 70. to cover! Oryginał może zaskoczyć » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Największy przebój Roda Stewarta z lat 70. to cover! Oryginał może zaskoczyć

Największy przebój Roda Stewarta z lat 70. to cover! Oryginał może zaskoczyć

Fani Roda Stewarta przecierają oczy ze zdumienia! O co chodzi? Otóż najsłynniejsza ballada muzyka to w rzeczywistości… cover! Kto jest oryginalnym wykonawcą hitu „Sailing”? Podpowiadamy!

Początkujący artyści robią, co mogą by zaistnieć na muzycznej scenie. Każdy, kto zaczynał swoją przygodę w tej dziedzinie, wie doskonale, że własne materiały nie zawsze mają siłę przebicia. W tym celu, początkujący muzycy nagrywają covery, które mają za zadanie pokazać ich zdolności wokalne. Dzięki takim utworom, ich głosy mają większą siłę przebicia. Podobnego zdania był najwyraźniej także Brytyjczyk – Rod Stewart.

Zobacz także: Metallica gra na nietypowej scenie. Dlaczego ma taki dziwny kształt?

Oryginał czy cover?

Często mówi się, że pierwsza wersja piosenki jest najlepsza, a wszystkie pozostałe jedynie marne podróbki. Czy aby na pewno? Często jest to prawdą, jednak nie zawsze się sprawdza. Idąc za tokiem myślenia inżyniera Mamonia, granego przez Zdzisława Maklakiewicza w filmie „Rejs”: „Mnie się podobają melodie, które już raz słyszałem” – nie powinniśmy słuchać nowych wersji. Niektóre covery są jednak lepsze od ich pierwowzorów. Niekiedy można nawet zapomnieć o oryginale.

Zobacz także: Partnerka Barona drży o swoje bezpieczeństwo. Stalker chciał oblać ją kwasem

Rod Stewart kontra Sutherland Brothers

Stewart rozpoczął swoją muzyczną karierę już na początku lat 60. Towarzyszył wówczas folkowemu piosenkarzowi Wizzowi Jonesowi, podczas jego europejskiej trasy koncertowej. Ta muzyczna przygoda zakończyła się dla Stewarta przedwcześnie, gdy w Hiszpanii został aresztowany za… włóczęgostwo.

W trakcie swojej wspaniałej kariery Rod Stewart sprzedał 250 milionów płyt. Na koncie ma 9 albumów numer 1 oraz 26 singli w top 10 listy przebojów w Wielkiej Brytanii. Ponadto może pochwalić się 17 albumami i 16 singlami w top 10 zestawień w USA.

Oryginalna wersja piosenki „Sailing” została nagrana przez Sutherland Brothers. Był to duet utworzony przez Gavina Sutherlanda i jego brata Iaina. Utwór została wydany jako singiel w czerwcu 1972 roku, a następnie została włączona do niektórych wydań albumu Lifeboat z 1973 roku.

Zobacz także: Quiz. Obywatel G.C. czy Republika? Wielkie hity! 8/10 to obowiązek

„Sailing” – która wersja lepsza?

Dla fanów ostrzejszych brzmień, zdecydowanie lepsza będzie oryginalna wersja utworu „Sailing”, w repertuarze Sutherland Brothers. Jeśli wolicie łagodniejsze kawałki, zdecydowanie bardziej przypadnie wam do gustu „pościelówa” w wykonaniu Roda Stewarta.

Która wersja bardziej przypadła wam do gustu?

Zobacz także: Niebezpieczne zdarzenie na koncercie Lany Del Rey. Tłum przewrócił się jak domino