Strona Główna > (Nie)zapomniane piosenki o Warszawie

(Nie)zapomniane piosenki o Warszawie

Warszawa doczekała się wielu piosenek, w których artyści pokazują jej cienie i blaski. Kto z nich ją kocha, a kto ją nienawidzi? Zobaczcie nasze zestawienie!

Czesław Niemen – „Sen o Warszawie”

Najsłynniejsza piosenka, która stała się prawdziwym hymnem stolicy. Czesław Niemen pokazuje w niej Warszawę jako miejsce ze snu, gdzie mogą spełnić się nasze wszystkie marzenia. Utwór ukazał się w 1966 roku i stał się jednym z ważniejszych w dorobku wokalisty.

Lady Pank – „Stacja Warszawa”

Kto z nas słuchając tej piosenki, nie raz zatrzymywał się w głowie na stacji zwanej „Warszawa”? Jedna z popularniejszych piosenek zespołu Lady Pank przestawia miasto z perspektywy nieustannego pędu za sukcesem, gdzie nikt nikogo nie zna, a zazdrość jest na porządku dziennym.

Beata Kozidrak – „Taka Warszawa”

Utwór znalazł się na debiutanckiej, solowej płycie „Beata” i swoją melancholią od razu zjednał sobie wszystkich słuchaczy. „Taka Warszawa” to opowieść o stolicy, którą raz kochamy, a raz nienawidzimy za wielkomiejski styl życia i nieustające tempo życia. Ciekawe, czy Beata Kozidrak po kilkunastu latach zmieniła zdanie co do Warszawy i zdążyła ją choć trochę polubić?

T. Love – „Warszawa”

Jedna z najpopularniejszych piosenek narodziła się w czasach, gdy zespół zawiesił swoją działalność bez nadziei na szybką reaktywacją. Muniek Staszczyk – lider T. Love postanowił jednak zmienić bieg tej historii i stworzył piosenkę o Warszawie lat 80., która z miejsca stała się hitem, przywracając rockową grupę na szczyty list przebojów.

Kayah – „Warszawo ma”

Pierwszy raz utwór został wykonany przez aktorkę – Zofię Mrozowską – w filmie „Zakazane piosenki”. Piosenka doczekała się wielu interpretacji, w tym poruszającego wykonania wokalistki Kayah. Słuchając tej wersji możemy na chwilę przenieść się do miasta dotkniętego wojną i zobaczyć je oczami naszych przodków.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.