Ostatnie pożegnanie Zofii Merle. Padły poruszające słowa » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Ostatnie pożegnanie Zofii Merle. Padły poruszające słowa

Ostatnie pożegnanie Zofii Merle. Padły poruszające słowa

21 grudnia na warszawskich Powązkach odbył się pogrzeb Zofii Merle. Popularna aktorka spoczęła u boku zmarłego dwa lata temu męża oraz syna, który odszedł w 2013 roku. W uroczystościach wzięli udział członkowie rodziny gwiazdy oraz jej najbliżsi przyjaciele. Mszę świętą odprawił zaprzyjaźniony z artystką kapłan.

Kilka dni temu media obiegła wiadomość o śmierci Zofii Merle. Popularna aktorka zmarła 13 grudnia 2023 roku w warszawskim Szpitalu Wolskim po długiej walce z chorobą nowotworową. Miała 85 lat. Dziś w kościele pw. św. Karola Boromeusza na Powązkach odbył się potrzeb gwiazdy. Oprócz najbliższych w ostatniej drodze towarzyszyli jej koleżanki i koledzy z planu filmowego.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na zloteprzeboje.pl! 

Zofia Merle zachwycała talentem. Z jakich ról zasłynęła?

Pierwsze kroki w teatralnej karierze Zofia Merle postawiła w 1957 roku. Właśnie wtedy aktorka zadebiutowała na deskach Studenckiego Teatru Satyryków. Ze sceną zawodowo związała się za sprawą Konrada Swinarskiego. Reżyser obsadził ją w roli córki naczelnika londyńskiej policji w spektaklu „Opera za trzy grosze”.

Choć Zofia Merle przez wiele lat grała w teatrze, największą popularność przyniosły jej występy w filmach i serialach. Rozpoznawalność zyskała przede wszystkim dzięki licznym rolom w komediach Stanisława Barei. Aktorkę można oglądać między innymi w takich popularnych produkcjach, jak „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?”, „Alternatywy 4” i „Zmiennicy”.

Zobacz także: Zniszczono grób Krzysztofa Krawczyka. Rodzina narażona na wysokie koszty!

Do ważnych ról w dorobku Zofii Merle należą również występy w „Chłopach” Jana Rybkowskiego, „Nocach i dniach” Wojciecha Jerzego Hasa, „Rozmowach kontrolowanych” Sylwestra Chęcińskiego oraz w „Dniu świra” Marka Koterskiego. Aktorka przez wiele lat występowała również w „Klanie” oraz w serialu „Na dobre i na złe”.

Zobacz także: The Rolling Stones wypuścili nowy teledysk. Wystąpił w nim młody gwiazdor

Zofia Merle spoczęła na Powązkach

21 grudnia na warszawskich Powązkach odbyło się ostatnie pożegnanie Zofii Merle. Ceremonię pogrzebową rozpoczęła msza święta w kościele św. Karola Boromeusza, którą odprawił zaprzyjaźniony z aktorką ksiądz. W swoim kazaniu wspominał aktorkę w poruszających słowach.

Słyszymy o niej jeszcze dzisiaj różne słowa. A ja chcę powiedzieć, będąc księdzem, będąc jej spowiednikiem, będąc tym, który przynosił jej komunię świętą, że Zofia prowadziła życie sakramentalne. Kiedy jeszcze była zdrowa, przychodziła regularnie do kościoła, często trzymając wachlarz w ręce – opowiadał o aktorce odprawiający mszę kapłan.

Czasami nawet jak nie było duszno ani gorąco, to i tak miała wachlarz. Trochę za tym wachlarzem w kościele się chowała, ale my wiedzieliśmy, że to jest ona. Gdy była chora, przychodziłem do niej do domu. Spowiadałem ją, a potem jedliśmy razem zupę, którą gotował mąż Jan Mayzel – wspominał podczas kazania ksiądz.

Zobacz także: Rihanna wyjawiła ciążę na finale Super Bowl. Teraz zdradza: „To nie było planowane”

Zofia Merle spoczęła na Cmentarzu Powązkowskim u boku swojego męża Jana Mayzela oraz syna Marcina Mayzela, który zmarł na skutek raka trzustki w 2013 roku. W ostatniej drodze aktorce towarzyszyli nie tylko członkowie najbliższej rodziny, ale także znajomi ze świata filmu. W imieniu Związku Artystów Scen Polskich gwiazdę pożegnał Krzysztof Kumor. Podczas ceremonii odczytano także list Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomieja Sienkiewicza.

Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Zofii Merle-Mayzel, artystki niepospolitej wiary, obdarzonej wyjątkowymi przymiotami talentu i radości życia. W jej osobie żegnamy jedną z gwiazd teatrów warszawskich, począwszy od teatru STS, a także wybitną i bezpretensjonalną postać ze środowiska artystów scen i filmu – napisał minister.

Zobacz także: Brytyjczyk posłuchał piosenki Cleo. To spodobało mu się najbardziej

Która rola Zofii Merle najbardziej Ci się podoba?

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na zloteprzeboje.pl! 

Autor:

Zobacz więcej >