Ten przebój Wham! podbił listy przebojów. Historia tytułu zaskakuje
Strona Główna > Ten przebój Wham! podbił listy przebojów. Historia tytułu zaskakuje

Ten przebój Wham! podbił listy przebojów. Historia tytułu zaskakuje

Ten przebój zespołu Wham! słyszał niemalże każdy. 2 czerwca wypada rocznica podbicia przez niego brytyjskiej listy przebojów. Niewiele osób wie, skąd wziął się tytuł piosenki „Wake me up before you go-go”.

George Michael oraz Andrew Ridgeley, przyjaciele ze szkoły, początkowo grali w zespole The Executive, w którym wykonywali muzykę ska. Po rozpadzie tej grupy, w 1981 roku założyli Wham!. Michael obrał tam rolę głównego wokalisty, kompozytora i instrumentalisty, a Ridgeley postanowił wziąć odpowiedzialność za wizerunek grupy.

W okresie od 1981 do 1986 roku zespół sprzedał ponad 20 milionów albumów oraz ok. 15 milionów singli. W tym czasie nagrali wiele ponadczasowych hitów, jak chociażby “Everything she wants”, “Where did you heart go?”, “Club Tropicana” czy wracające co roku w święta Bożego Narodzenia “Last Christmas”. 

Jednym z pierwszych największych przebojów zespołu Wham! był utwór „Wake me up before you go-go” z albumu “Make it big”. 2 czerwca 1984 roku trafił on na sam szczyt brytyjskiej listy przebojów i stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych utworów tego duetu. Dziś obchodzimy 39. rocznicę tego wydarzenia!

Zobacz także: Tak zarabiają polskie gwiazdy. Za to dostają miliony!

Historia tytułu „Wake me up before you go-go”

Każdy na pewno choć raz w życiu słyszał przebój duetu Wham! Nie każdy jednak wie, skąd George Michael zaczerpnął pomysł do napisania tekstu. Artysta zainspirował się notatką, którą zostawił dla rodziców Andrew Ridgeley, przyjaciel i drugi z członków zespołu.

Zawiesił na lodówce karteczkę z napisem: “Mum wake me up up before you go go”. Ridgeley omyłkowo wstawił dwa razy słowo “up”, więc w efekcie postanowił na końcu zdania wstawić podwójne “go”. W taki sposób, przez zwyczajną pomyłkę, powstał jeden z największych przebojów Wham!

Zobacz także: 83-letni Al Pacino wątpił w swoje ojcostwo! Nie wierzył, że 29-letnia Noor nosi jego dziecko

Wham! z hitem nie tylko w Wielkiej Brytanii

“Wake me up before you go-go” utrzymywał się na pierwszym miejscu brytyjskiej listy przebojów przez dwa tygodnie. Nie był jednak tylko hitem w Wielkiej Brytanii, utwór znalazł się również na szycie amerykańskiej listy Billboard Hot 100, gdzie okupował pierwszą lokatę przez trzy tygodnie. W taki dzień jak dziś warto wrócić do tego klasycznego utworu.

Zobacz także: Tajemnica Elżbiety II. Co oznaczał w jej życiu numer 230873?

Wham! – Wake Me Up Before You Go-Go (Official Video) / youtube.com