To było 45 lat temu. Wiecie kto jest na zdjęciu? Archiwalne nagranie to hit
Strona Główna > To było 45 lat temu. Wiecie kto jest na zdjęciu? Archiwalne nagranie to hit

To było 45 lat temu. Wiecie kto jest na zdjęciu? Archiwalne nagranie to hit

Mija 45 lat od pamiętnego występu w Opolu 1978. Właśnie wtedy, 19 czerwca słynny polski zespół zajął drugie miejsce lansując przy tym ponadczasowy hit. O którą kapelę chodzi? Niżej zdradzamy, kto jest na archiwalnym zdjęciu i nagraniu, które również możecie obejrzeć w artykule.

Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu sięga tradycją do roku 1963, kiedy to odbył się pierwszy raz. Na scenie w historycznej stolicy Górnego Śląska przez dekady występowały największe gwiazdy polskiej muzyki. Wiele zespołów i solistów właśnie tam zaczęło swoją karierę. Wśród nich jest także słynny zespół, który 19 czerwca 1978 roku zajął podczas konkursu „Debiuty” drugie miejsce. O kogo chodzi?

Zobacz także: Otrzymał 6 nominacji do Fryderyków. Wydał nowy singiel. Kim jest Rubens?

Publiczność w Opolu usłyszała „Piechotą do lata”

Chodzi o zespół Bajm z Beatą Kozidrak na czele. To właśnie ta wokalistka jest uwieczniona na kadrze z archiwalnego nagrania sprzed czterdziestu pięciu lat! Przez ten czas gwiazda bardzo się zmieniła. Cztery dekady temu nosiła krótsze włosy, a zamiast blondu na jej głowie królował brąz. Stawiała też na inny makijaż i bardziej stonowane stylizacje. Po latach może pozwolić sobie na nutę ekstrawagancji i szaleństwa!

Choć zachowanie i wygląd sceniczny Kozidrak się zmienił, ponadczasowy zostaje jednak utwór, który zaśpiewała w towarzystwie artystów z kapeli. Zespół zajął w 1978 roku 2. miejsce podczas XVI KFPP w Opolu. Oprócz nich na scenie w tym samym koncercie zaprezentował się m.in. Andrzej Poniedzielski, zespół Krywań, Danuta Morel, Ballada czy Urszula Kasprzak.

Zobacz także: Grała Patrycję w „Lokatorach”. Tak dziś wygląda 52-letnia Małgorzata Lewińska

Wideo z występu Bajm można zobaczyć poniżej:

Bajm po 45 latach

Zespół Bajm od czasu pamiętnego występu w Opolu zdążył nagrać dziesięć albumów studyjnych. Ich łączny nakład wyniósł ponad 2,5 mln egzemplarzy. Pierwszy krążek ukazał się w 1983 roku i nosił tytuł „Bajm”. Drugim była „Martwa woda”, a dwa ostatnie albumy pojawiły się na rynku kolejno w 2003 i 2012 roku. Były to „Myśli i słowa” oraz „Blondynka”.

Zobacz także: Hans Zimmer oświadczył się na koncercie. Fani wybuchli śmiechem

Beata Kozidrak wydała również solowe płyty. Ma na koncie aż cztery. Pierwszym jest „Beata” z 1998 roku. To właśnie na nim znalazły się takie utwory jak „Siedzę i myślę”, „Żal mi tamtych nocy i dni” czy „Widziałam ją”.