5 ciekawostek o utworze "Zombie" The Cranberries » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy 5 ciekawostek o utworze Zombie The Cranberries Radio Złote Przeboje
Strona Główna > 5 ciekawostek o utworze „Zombie” The Cranberries

5 ciekawostek o utworze „Zombie” The Cranberries

Utwór „Zombie” zespołu The Cranberries został wydany 19 września 1994 roku jako singiel promujący album „No Need To Argue”. Piosenka zawierająca antywojenne przesłanie, jest protestem politycznym wobec konfliktu w Irlandii Północnej. Inspiracja Dolores O’Riordan napisała utwór „Zombie” jako reakcję na wydarzenia w Warrington w 1993 roku. Podczas ataku terrorystycznego IRA (Prowizorycznej Irlandzkiej Armii Republikańskiej) zginęło wówczas dwóch […]

Utwór „Zombie” zespołu The Cranberries został wydany 19 września 1994 roku jako singiel promujący album „No Need To Argue”. Piosenka zawierająca antywojenne przesłanie, jest protestem politycznym wobec konfliktu w Irlandii Północnej.

Inspiracja

Renaud Joubert / Panoramic / Starface / EAST NEWS

Dolores O’Riordan napisała utwór „Zombie” jako reakcję na wydarzenia w Warrington w 1993 roku. Podczas ataku terrorystycznego IRA (Prowizorycznej Irlandzkiej Armii Republikańskiej) zginęło wówczas dwóch chłopców: 3-letni Johnathan Ball i 12-letni Tim Parry.

Teledysk

Reżyserem teledysku do „Zombie” jest Samuel Bayer. Ukazany w klipie materiał został nagrany w Belfaście podczas Konfliktu w Irlandii Północnej, który trwał od lat 60. XX wieku do podpisania porozumienia w 1998 roku. Bayerowi udało się upamiętnić murale, dzieci i brytyjskich żołnierzy, których spotkał na ulicach miasta. Pracował pod przykrywką kręcenia dokumentu o wysiłkach pokojowych w Irlandii Północnej.

Kontrowersje

BBC zakazało transmisji teledysku, uzasadniając, że zawiera on „obrazy przemocy”. Podobny zakaz ogłosiła rada irlandzkiego radia i telewizji publicznej, RTE. Stacje nadawały inną wersję wideo, pokazującą sceny z występu na żywo The Cranberries.

Rekord wyświetleń

AFP/EAST NEWS

„Zombie” to pierwszy utwór wykonany przez irlandzki zespół, który przekroczył bilion wyświetleń na YouTube.

Politycznie czy osobiście?

YouTube, kadr z filmu 'The Cranberries – Zombie (Official Music Video)’

Po premierze „Zombie” zespół The Cranberries zyskał ogromną popularność zarówno w Europie jak i w Stanach Zjednoczonych. Nie obeszło się jednak bez krytycznych głosów. Niektórzy zarzucali Dolores O’Riordan, że wybrała ten temat z premedytacją, wiedząc, iż piosenka z politycznym przesłaniem osiągnie duży sukces. Wokalistka jednak sprzeciwiła się tym oskarżeniom: „Po prostu nie mogę zaakceptować rzezi dzieci z rąk przemocy politycznej […] Mam nadzieję, że ludzie zastanowią się trochę nad naszym społeczeństwem i tym, kim się staliśmy”. 

Polecamy również:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *