Elżbieta Zapendowska wspomina pracę w „Idolu”. „Finansowo bez rewelacji” » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Elżbieta Zapendowska wspomina pracę w „Idolu”. „Finansowo bez rewelacji”

Elżbieta Zapendowska wspomina pracę w „Idolu”. „Finansowo bez rewelacji”

Elżbieta Zapendowska jest najbardziej znaną polską krytyczką muzyczną, nauczycielką śpiewu i specjalistką od emisji głosu. Widzowie poznali ją w roli jurorki emitowanego na antenie Polsatu talent show „Idol”. Po latach gwiazda wspomina kulisy pracy przy programie.

Elżbieta Zapendowska zdobyła największą popularność jako jurorka programów muzycznych. W swojej karierze krytyczka oceniała wokalistki i wokalistów w takich produkcjach jak „Must Be the Music. Tylko muzyka”, „Jak oni śpiewają” czy „Idol”. Po latach w jednym z wywiadów gwiazda postanowiła opowiedzieć o kulisach pracy przy tym ostatnim talent show. Ekspertka w dziedzinie śpiewu podzieliła się również swoimi refleksjami dotyczącymi uczestników słynnego programu.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na zloteprzeboje.pl!

Elżbieta Zapendowska o kulisach programu „Idol”

Elżbieta Zapendowska zasiadała w jury „Idola” w każdej z pięciu edycji programu. Choć nie było to pierwsze talent show w polskiej telewizji – wcześniej pojawiły się takie produkcje jak „Szansa na sukces” czy „Droga do gwiazd”dopiero ten format spodobał się krytyczce na tyle, by zgodzić się na udział w nagraniach. Po obejrzeniu kilku odcinków brytyjskiej wersji programu, Zapendowska zdecydowała się wystąpić w show w roli jurorki:

Zobaczyłam, co tam się dzieje, co robi Simon Cowell, z którym do dzisiaj mam zbieżny gust, i pomyślałam: „No, to mi się wreszcie podoba”. […] „Fałszujesz”, „zmień zawód”, „poszukaj innych pomysłów na przyszłość”. Prawda między oczy. W polskiej telewizji to nie było popularne, ludzie wypowiadali się raczej dyplomatycznie – wspomina w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” gwiazda.

Zobacz także: Zaśpiewał przebój Zbigniewa Wodeckiego. Antoni Zimnal rozczulił wszystkich! Mamy nagranie

Ile zarobiła jurorka „Idola”?

Pierwsza edycja programu „Idol” trafiła na telewizyjną antenę w 2002 roku i szybko okazała się hitem. Oprócz Elżbiety Zapendowskiej w jury zasiadali Jacek Cygan, Robert Leszczyński oraz Kuba Wojewódzki. Krytyczka zdradziła jednak, że mimo popularności produkcji nie mogła liczyć wtedy na pokaźne wynagrodzenie:

Pracowałam w teatrze Buffo, potem w Romie, stamtąd mnie ściągnęli. Miałam wątpliwości, czy się zgodzić. Polsat nie miał u mnie najlepszej reputacji, ale aspekt finansowy przeważył. Chociaż my zarabialiśmy w pierwszej edycji straszne pieniądze. […] To znaczy małe, w kategoriach żartu. Ale jako że pieniędzy tak czy siak potrzebowałam – wspomina Zapendowska.

Zobacz także: Była uczestniczką pierwszego sezonu show „Big Brother”. Dziś gorzko tego żałuje

„Idol” przepustką do sławy

„Idol” otworzył wielu artystom drogę do wielkiej kariery muzycznej. To właśnie w tym programie zaczynali znani dziś w całej Polsce piosenkarze i piosenkarki. Jedną z nich jest Brodka, która zwyciężyła trzecią edycję talent show. Elżbieta Zapendowska podczas rozmowy z „Gazetą Wyborczą ”wspominała jej udział w produkcji:

Na castingu głównym w tej jednej edycji był z nami […] w jury Maciek Maleńczuk i kiedy Brodka wyszła z sali przesłuchań, powiedział: „Też myślisz, że to będzie nasza zwyciężczyni?”. Potwierdziłam. […] Bywają szesnastoletnie dziewczynki, które są własnymi ciociami, spokojniutko chodzą, spokojniutko biegają i spokojniutko śpiewają. Szesnastoletnia Brodka miała diabła w oczach, znakomita kobietka.

Krytyczka doceniła również Anię Dąbrowską. Choć piosenkarka zajęła w pierwszej edycji „Idola” tylko ósme miejsce, Zapendowska pochwaliła jej talent i samozaparcie, które ostatecznie przyniosło piosenkarce dużą sławę. Nauczycielka śpiewu zdradziła również, że z niedowierzaniem przyjęła odpadnięcie z programu Tomka Makowieckiego, którego ceniła za świetny wokal.

Zobacz także: Mick Jagger szczerze o streamingu i obecnym brzmieniu Stonesów

Drugą edycję „Idola” wygrał Krzysztof Zalewski. Choć dziś piosenkarz może poszczycić się udaną karierą, zwycięstwo w talent show nie przyniosło mu błyskawicznej sławy. Tak wypowiedziała się o nim Zapendowska:

Już wtedy widziałam, że ma charakter i talent. […] Nawet jeśli po programie przez lata nie nagrał niczego większego, nawet jeśli eksperymentował z życiem i w oczach publiczności zniknął, to jednak douczał się, grał z Heyem. W ostatnich latach w pełni pokazuje to, co w nim dostrzegliśmy.

Program „Idol” powrócił do ramówki Polsat po dwunastu latach przerwy w 2017 roku, jednak tylko na jedną edycję. Występy aspirujących artystów oceniali wtedy Janusz Panasewicz, Wojciech Łuszczykiewicz, Elżbieta Zapendowska i Ewa Farna. Zwycięzcą piątej odsłony talent show został Mariusz Dyba.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na zloteprzeboje.pl!

Komentarze

Jedna odpowiedź do „Elżbieta Zapendowska wspomina pracę w „Idolu”. „Finansowo bez rewelacji””

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *