Eric Clapton "definiował rocka" z tą gitarą. Oszałamiająca cena za instrument legendy! » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Eric Clapton „definiował rocka” z tą gitarą. Oszałamiająca cena za instrument legendy!

Eric Clapton „definiował rocka” z tą gitarą. Oszałamiająca cena za instrument legendy!

Eric Clapton to chodząca legenda rocka i jeden z najlepszych gitarzystów w historii. Nie dziwne, że instrumenty, na których grał, osiągają astronomiczne ceny na aukcjach. Ostatnio jego Gibsona SG z 1964 r. wylicytowano za 1,27 mln dolarów.

78-letni Eric Clapton zaczynał przygodę z profesjonalną muzyką na początku lat 60. Brytyjczyk zaliczył bardzo wiele zespołów. Na początku kariery miał nawet krótką przygodę ze słynnym The Yardbirds. Potem grał choćby w Blind Faith oraz Derek and the Dominos

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na zloteprzeboje.pl!

Nie jest jednak „tylko” gitarzystą, ale także kompozytorem i wokalistą rockowo-bluesowym. Markę wyrobił sobie przede wszystkim jako artysta solowy z 21 krążkami sygnowanymi własnym nazwiskiem, które wydał na przestrzeni ponad pół wieku. Równie ważnym – choć jedynie dwuletnim – etapem w jego karierze była działalność w supergrupie Cream. Tworzył ją z Gingerem Bakerem i Jackiem Brucem w latach 1966-1968.

Zobacz także: Fan zwrócił się do Nicka Cave’a. To usłyszał od muzyka 

1,27 mln dolarów za gitarę słynnego muzyka

Eric Clapton może pochwalić się wieloma nagrodami i wyróżnieniami. Ma duży wpływ na muzykę i na innych artystów. W 2011 r. magazyn „Rolling Stone” uznał go za drugiego najlepszego gitarzystę wszech czasów. Trafił też do Rock & Roll Hall of Fame.

Nie jest zaskoczeniem, że wszelkie przedmioty z nim związane stanowią nie lada kąsek dla melomanów i kolekcjonerów. Jednak fani muzyka muszą mieć naprawdę pokaźną sumę na swoim koncie, by móc zakupić którykolwiek z jego wystawianych na aukcjach instrumentów.

W czwartek 16 listopada br. dom aukcyjny Julien’s wystawił pod młotek Gibsona SG z 1964 r. Sześciostrunowa gitara nazywana „The Fool” pomalowana na specjalne zamówienie Claptona ostatecznie została sprzedana za oszałamiające 1,27 mln dolarów.

Stała się tym samym jednym z najdroższych instrumentów w historii. Dołączyła do sprzedanego kilka dni wcześniej za 1,5 mln dol. ulubionego błękitnego Fendera Mustang wokalisty Nirvany, Kurta Cobaina. 

Obie gitary były wystawione w ramach trzydniowej aukcji muzycznej „Played, Worn and Torn: Rock N’ Roll Iconic Guitars and Memorabilia” w Hard Rock Café w Nashville. Dochód ze sprzedaży „The Fool” zostanie w części przeznaczony na cele charytatywne.

Zobacz także: Katarzyna Nosowska ma tego dość! Apeluje do pracowników TVN

Eric Clapton definiował epokę z „The Fool”

Jak przypomina magazyn „Guitar World”, Eric Clapton używał rzeczonego Gibsona SG m.in. kiedy nagrywał z Cream ich drugi album „Disraeli Gears”. Instrument nazywano „The Fool” po kolektywie artystycznym, który go pomalował. Gitara ta stanowiła symbol ery psychodelicznego rocka (nie tylko w wykonaniu samego Brytyjczyka).

Po rozpadzie Cream Clapton dał ją innej ikonie rocka, swojemu przyjacielowi George’owi Harrisonowi. Potem „The Fool” trafiło do Jackiego Lomaxa, a następnie do Todda Rundgrena – informowało Planet Rock.

Zobacz także: Oszałamiająca stawka za występ Dody. Tyle bierze za 15 minut?!

Pierwotna własność Claptona wg prezesa Julien’s Auctions, Darrena Juliena, to „jedna z najważniejszych gitar w całej historii muzyki rockowej”. Dodał, że „legendarna gitara, która stworzyła i zdefiniowała klasyczne rockowe brzmienie, będące arcydziełem sztuki i symbolem psychodelicznej ery 'Summer of Love’, trafiła do słynnej kolekcji pamiątek Jima Irsaya”.

Czy lubisz muzykę Erica Claptona?

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na zloteprzeboje.pl!