Powrót do szkoły. Tyle powinien ważyć plecak. Eksperci są pewni » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Powrót do szkoły. Tyle powinien ważyć plecak. Eksperci są pewni

Powrót do szkoły. Tyle powinien ważyć plecak. Eksperci są pewni

Powrót do szkoły oznacza zakupy. Poza przyborami, istotny jest plecak, a przede wszystkim jego waga i poziom wygody dla dziecka. Przydadzą się również kapcie na zmianę, bo chodzi nie tylko o wygląd i funkcjonalność, ale też kręgosłupy oraz stopy uczniów. Szczegóły słuchaczom Radia Złote Przeboje przedstawiamy w ramach serii „Sprawdzone środy” na zloteprzeboje.pl.

Dobry powrót do szkoły nie jest możliwy bez dobrego plecaka. Powinien on mieć regulowane, wygodne szelki, które nie będą się wpijały w ramiona. Najlepiej, jeśli ma jeszcze pas na biodra, który odciąża plecy. Natomiast na powierzchni stykającej się z plecami funkcjonalny plecak powinien być lekko usztywniony.

Zobacz także: Dobry powrót do szkoły z Radiem Złote Przeboje [WEŹ UDZIAŁ W NASZYM KONKURSIE]

Powrót do szkoły. Jak wybrać plecak dla dziecka?

Odpowiednie uregulowanie szelek szkolnego plecaka to zadanie rodzica, opiekuna bądź ucznia.

Posłuchaj rozmowy z ekspertem w podcaście „Sprawdzone środy” na zloteprzeboje.pl:

Plecak powinien kończyć się tam, gdzie kończy się lędźwiowy odcinek kręgosłupa.

Zobacz także: Tania Alboni jako Amy Winehouse. To mówiła o niej legenda [TYLKO U NAS]

Warto pamiętać już na etapie zakupu, że plecak nie może być zbyt ciężki, bo potem z całą zawartością będzie ważył jeszcze więcej. Zgodnie z zaleceniami fizjoterapeutów, waga plecaka nie powinna przekraczać 10-15 procent wagi ciała dziecka, a w przypadku maluchów do 13. roku życia – lepiej zatrzymać się przy 10 procentach.

Plecak to nie wszystko. Jakie obuwie do szkoły?

Szukając kapci na zmianę oraz butów na lekcje wychowania fizycznego, kierujmy się zasadą, że obuwie nie może utrudniać fizjologii stóp dziecka. Najprościej mówiąc, nie powinno blokować zginania i pracy stopy w czasie chodzenia.

Podeszwa buta nie może być zbyt sztywna. Lepiej, gdy jest lekko wyprofilowana, niż całkowicie równa. Ważne, żeby nie ślizgała się na szkolnych korytarzach.

Zobacz także: Miód do gorącej herbaty? Poważny błąd, który popełnia wielu Polaków