Nagroda Nobla po waloryzacji. Wiadomo, jaką kwotę otrzymają laureaci » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Nagroda Nobla po waloryzacji. Wiadomo, jaką kwotę otrzymają laureaci

Nagroda Nobla po waloryzacji. Wiadomo, jaką kwotę otrzymają laureaci

Nagrody Nobla są przyznawane od początku XX wieku za wybitne zasługi na rzecz pokoju oraz za osiągnięcia w dziedzinach nauki i literatury. Tegoroczni laureaci tej prestiżowej nagrody otrzymają aż o milion koron więcej niż zeszłoroczni nobliści. Listę nagrodzonych poznamy już w październiku.

Fundacja Noblowska poinformowała, że zwiększy się kwota, jaką otrzymają tegoroczni zdobywcy prestiżowego wyróżnienia. W porównaniu do poprzedniego roku będzie to podwyżka aż o milion koron (czyli ponad 300 tysięcy złotych) – każdy z sześciu noblistów otrzyma nie 10, a 11 milionów koron (ponad 4 miliony złotych). To kwota o dwa miliony większa niż ta, którą otrzymała Olga Tokarczuk – laureatka Nagrody Nobla z 2019 roku – i jednocześnie największa suma, jaką kiedykolwiek przyznawała fundacja.

Zobacz także: Dodatek na dojazdy do szkoły w 2023 r. Kto może się ubiegać?

Nagroda Nobla najwyższa w historii

W oficjalnym oświadczeniu fundacji możemy przeczytać, że kwotę przyznawaną noblistom zwiękoszono dzięki dobrej kondycji założonego przez Alfreda Nobla funduszu. Jest on stale pomnażany m.in. przez inwestycje na giełdach papierów wartościowych oraz obligacje. Na podwyżkę miała również wpływ inflacja i niska wartość korony szwedzkiej wobec euro i dolara. Nagroda Nobla musiała zostać zwaloryzowana, tak by tegoroczni nobliści w przeliczeniu na te waluty nie otrzymali mniej pieniędzy niż ich poprzednicy.

Zobacz także: Muzyka z czasów II wojny światowej. Te piosenki nucimy do dziś 

Laureaci Nagrody Nobla

Nagrody Nobla są przyznawane corocznie od 1901 roku. Wyróżnione zostają osoby zasłużone w dziedzinach fizyki, chemii, fizjologii lub medycyny, literatury i ekonomii, a także działacze na rzecz pokoju na świecie. Na przestrzeni lat prestiżowe wyróżnienie otrzymali także Polacy: Maria Skłodowska-Curie, Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz, Lech Wałęsa, Józef Rotblat, Wisława Szymborska i Olga Tokarczuk. Tegoroczną listę laureatów Nagrody Nobla poznamy na początku października.

W zeszłym roku Nagrodę Nobla otrzymali:

  • W dziedzinie medycyny: Svante Pääbo
  • W dziedzinie fizyki: Alain Aspect, John F. Clauser i Anton Zeilinger
  • W dziedzinie chemii: Carolyn R. Bertozzi, Morten Meldal i K. Barry Sharpless
  • W dziedzinie literatury: Annie Ernaux
  • W dziedzinie ekonomii: Ben S. Bernanke, Douglas W. Diamond i Philip H. Dybvig
  • Pokojowa Nagroda Nobla: Aleś Bialacki

Zobacz także: Kradzież Mony Lisy wstrząsnęła Francją. Obraz dwa lata leżał w ukryciu