Rosyjska sonda rozbiła się na Księżycu. Łuna-25 przestała istnieć » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Rosyjska sonda rozbiła się na Księżycu. Łuna-25 przestała istnieć

Rosyjska sonda rozbiła się na Księżycu. Łuna-25 przestała istnieć

Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos wydała oświadczenie, że sonda kosmiczna Łuna-25 doznała awarii i rozbiła się na Księżycu. Dzień wcześniej pojawiły się informacje, że na statku doszło do „nadzwyczajnej sytuacji”.

Zadaniem sondy kosmicznej Łuna-25 miało być zbadanie powierzchni Księżyca, a także dowiedzenie, że w kraterach w regionie bieguna południowego znajduje się lód wodny. Obecność wody ma ogromne znaczenie i będzie decydująca przy planowaniu przyszłych, załogowych misji na Księżyc. Początkowo Rosjanie współpracowali razem z NASA. Ci drudzy zerwali wspólny projekt na krótko po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.   

Zobacz także: Wnuczka Grażyny Szapołowskiej ma duże ambicje. „Skończyłam studia aktorskie”

Rosyjska Łuna-25 rozbiła się na Księżycu

Rosyjska sonda Łuna-25 rozbiła się na Księżycu – czytamy w komunikacie Reuters, który powołuje się na doniesienia rosyjskiej agencji informacyjnej TASS.

Roskosmos potwierdził te doniesienia i chwilę później opublikował oświadczenie.

Sonda weszła na niekontrolowaną orbitę i przestała istnieć w wyniku zderzenia z powierzchnią Księżyca – informuje Roskosmos.

Zobacz także: Ania Rusowicz nie ma szczęścia. Te wydarzenia ją załamały

Awaria na pokładzie sondy kosmicznej

Roskosmos nie podał szczegółów zaistniałej awarii. Zapewnił jednak, że sytuację bada grono specjalistów.

Dzisiaj, zgodnie z programem lotu AMS Łuna-25, o 14:10 czasu moskiewskiego został wyemitowany impuls w celu przeniesienia stacji na orbitę przedodlotową. Podczas operacji na pokładzie automatycznej stacji wystąpiła sytuacja awaryjna, która nie pozwoliła na wykonanie manewru z określonymi parametrami – poinformował Roskosmos cytowany przez agencję Tass. 

Łuna-25 to pierwszy od blisko 50 lat rosyjski lądownik, który został wystrzelony w stronę Księżyca. Sonda została wystrzelona 11 sierpnia z kosmodromu Wostocznyj, który znajduje się w obwodzie amurskim. Weszła ona w orbitę księżyca 16 sierpnia i miała wykonać miękkie lądowanie na biegunie południowym księżyca. Coś jednak poszło nie tak.

Zobacz także: To dzięki tej płycie Jackson stał się ikoną popu. „Thriller” powstał po wielkim rozczarowaniu

Lądownik miał zbadać Księżyc i wygrać z Indiami

Planowo, lądownik miał wylądować na powierzchni Księżyca 21 sierpnia, jednak w wyniku nieplanowanego incydentu, nie dojdzie to do skutku. Czas lądowania sondy miał dla Rosjan ogromne znaczenie sentymentalne, ponieważ chcieli wyprzedzić Indie. Od lat toczą oni spór i ścigają się w tej kwestii – lądownik Chandryaan-3 ma wylądować na Księżycu 23 sierpnia.

Zobacz także: Quiz. Czy dobrze znasz utwory Bajm? 9/10 to obowiązek!