Święto mistrza literatury grozy. Stephen King skończył 76 lat! » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Święto mistrza literatury grozy. Stephen King skończył 76 lat!

Święto mistrza literatury grozy. Stephen King skończył 76 lat!

Mistrz gatunku grozy świętuje dziś 76 urodziny! „Lśnienie”, „Smętarz dla zwierzaków” czy „Miasteczko Salem” to zaledwie kilka niezapomnianych historii jego autorstwa. Oczywiście mowa o amerykańskim pisarzu Stephenie Kingu. Przypominamy jego największe dzieła!

21 września 1947 roku urodził się Stephen King. Amerykański pisarz wpisał się do klasyki gatunku literatury grozy. Jego twórczość obejmuje ponad sześćdziesiąt pięć powieści i nowel. Ponadto jest autorem aż dwustu opowiadań. King jest prywatnie wielkim fanem baseballu. Dał temu odzwierciedlenie w książce „Pokochała Toma Gordona” o miotaczu drużyny Boston Red Sox.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na zloteprzeboje.pl!

Dotychczasowy dorobek literacki Stephena Kinga nie obejmuje wyłącznie horrorów. Eksploruje różnorodne gatunki, czego dowodem są następujące teksty: „Cztery pory roku”, „Zielona mila” oraz „Oczy smoka”. Jest również autorem cyklu powieści fantastycznych pod tytułem: „Mroczna wieża”.

Pierwsze pisarskie kroki

Przygoda z pisaniem Stephena Kinga rozpoczęła się już w dzieciństwie. Impulsem do tworzenia był prezent bożonarodzeniowy od matki. Kobieta sprezentowała mu maszynę do pisania. Pierwsze opowiadanie napisał już w 1960 roku. Jednak dopiero pięć lat później wydawca „Comics Review” Mike Garret zgodził się na publikacje tekstu Kinga. Dla trzynastoletniego autora było to ogromne wydarzenie, które niewątpliwie wpłynęło na dalszą karierę chłopca.

Zobacz także: To koniec hitowej serii? Keanu Reeves zmęczony rolą w filmie akcji

Debiutanckie opowiadanie Stephena Kinga nosiło tytuł „Byłem nastoletnim rabusiem grobów”. Podjęta tematyka była dopiero wstępem do świata przyszłych historii pisarza. Tekst opublikowano pod nazwą „W półświecie grozy”. O czym mówił? Młody pisarz przedstawił nam bohatera, którego losy już od początku nie należały do najłatwiejszych. W młodym wieku stracił rodziców, a gdy ukończył pełnoletność, wmieszał się w nielegalny interes. Zdobył pracę u szalonego naukowca. Steffan Weimbaum zlecał Danielowi wykopywanie z cmentarza świeżych zwłok, aby przeprowadzać na nich eksperymenty.

Tłum.: To był koszmar. Jak jakiś nierealny sen, z którego budzisz się następnego poranka.

Rady Stephena Kinga dla początkujących twórców

W 2000 roku Stephen King opublikował książkę autobiograficzną w formie przewodnika. „Jak pisać. Przewodnik rzemieślnika” to cykl trzech tekstów. Druga część skupia się przede wszystkim na różnorodnych aspektach warsztatu pisarskiego.

Zobacz także: Dave Mustaine o początkach Metalliki. Tym zadziwił go James Hetfield

Jaki powinien być idealny pisarz? Stephen King podkreśla, że należy pisać najpierw dla siebie, a dopiero później martwić się opinią czytelników. Powstawanie książki to długotrwały proces, dlatego warto pamiętać, że jest ona pisana słowo po słowie. Na sam koniec zaznacza: „Czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj”!

Klasyki kinematografii

W oparciu o jego twórczość powstało wiele filmowych adaptacji. Kultowe produkcje wzbogacił udział najgłośniejszych hollywoodzkich nazwisk. W drugiej połowie lat 70. Brian De Palma zekranizował pierwszą powieść mistrza gatunku grozy. Mowa o horrorze „Carrie”. Role główne Carrie White (Sissy Spacek) oraz Piper Laurie (Margaret White) zostały nominowane do Oscara.

Wśród filmowych produkcji inspirowanych książkami Stephena Kinga znalazły się takie tytuły jak „Zielona mila”, „Mgła” czy „Łowca snów”.

Zobacz także: Grupa Feel prezentuje nowy singiel. „Hejnał” będzie hitem tej jesieni?

Największą rozpoznawalność i światowe uznanie zdobyła ekranizacja „Lśnienia” z 1980 roku. Film grozy wyreżyserowany przez Stanleya Kubrica opowiada o rodzinie, która przeprowadziła się do górskiego hotelu. Główna postać – odgrywana przez Jacka Nicholsona – Jack Torrance to początkujący pisarz i trzeźwiejący alkoholik. Warto dodać, że pierwowzorem tego bohatera był sam Stephen King. Przez dziesięć lat pisarz zmagał się z alkoholizmem i narkomanią.

Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na zloteprzeboje.pl!

Edyta Bartosiewicz o utworze „OCNŚ”: „Sama zostałam w pewnym sensie wybudzona”