"The Crown" sezon 5: Czy Książę Karol naprawdę porównał się do tamponu? Co było prawdą, a co fikcją? » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > „The Crown” sezon 5: Czy Książę Karol naprawdę porównał się do tamponu? Co było prawdą, a co fikcją?

„The Crown” sezon 5: Czy Książę Karol naprawdę porównał się do tamponu? Co było prawdą, a co fikcją?

Na początku listopada premierę miał 5. już sezon serialu „The Crown”. Opinie na jego temat są podzielone. Zobaczcie, jak wyglądały prace na planie i które wydarzenia tak naprawdę się nie wydarzyły.

Piąty sezon serialu „The Crown” otwiera nowy rozdział w historii Diany. Teraz grana przez Elizabeth Debicki, postać staje przed nowymi wyzwaniami i triumfami, gdy serial wkracza w lata 90., dekadę zawirowań i samopoznania. Możemy rozpoznać pewne znajome motywy: po raz kolejny związek Diany z Charlesem (obecnie granym przez Dominica Westa) jest na niepewnym gruncie, a ona irytuje się sztywnymi zasadami rządzącymi członkami Domu Windsorów. Jednak w przeciwieństwie do jej młodszego ja, ta wersja Diany nigdy nie omija kadru. Nawet pomimo porażek i niepowodzeń, pozostaje w centrum uwagi, prezentując urzekający styl, empatię i charyzmę, które uczyniły ją jedną z najsłynniejszych kobiet na świecie.

Oglądając nowe odcinki, nie jesteśmy pewni, co jest prawdą, a co jest fikcją. Przyjrzymy się królewskim wydarzeniom, postaciom i słynnym chwilom oraz zobaczymy, jak dokładnie zostały one odtworzone w piątym sezonie „The Crown”. Poniżej możecie zobaczyć porównanie bohaterów serialu z postaciami, które grają oraz jak zostały przedstawione najważniejsze wydarzenia.

Większość wydarzeń historycznych, które pojawiły się w The Crown, opiera się na prawdziwych wydarzeniach. Zacznijmy od kilku rzeczy, które na pewno się wydarzyły.

  • Martin Bashir użył fałszywych dowodów, aby przekonać księżną Dianę do pojawienia się w Panoramie

W siódmym odcinku „The Crown” dziennikarz BBC Martin Bashir (w tej roli Prasanna Puwanarajah) jest pokazany, jak fałszuje wyciągi bankowe, aby przekonać Charlesa Spencera i jego siostrę, księżną Dianę (Elizabeth Debicki), aby uwierzyli, że członkowie ich zaufanych zespołów są opłacani przez brytyjskie służby wywiadowcze w celu uzyskania informacji na ich temat. Bashir rozwiał ich obawy i zdobył zaufanie Diany na tyle, że przekonał ją do udziału w jego programie telewizyjnym Panorama, udzielając jednego z najbardziej wybuchowych wywiadów dekady.

  • Książę Filip był światowej klasy woźnicą

W drugim odcinku dowiadujemy się o obsesji księcia Filipa na punkcie powożenia powozem. W rzeczywistości Philip (grany przez aktora Jonathana Pryce’a) był nie tylko hobbystą w tym sporcie, ale brał udział w zawodach międzynarodowych jako członek British Diving Team. Napisał także kilka książek i pełnił funkcję prezesa Fédération Équestre Internationale.

  • Zamek Windsor doznał ogromnych zniszczeń w wyniku pożaru w 1992 roku

W czwartym odcinku królowa Elżbieta (Imelda Staunton) określiła rok 1992 jako „annus horribilis” lub okropny rok. Był to rok, w którym rozstali się Karol i Diana, a także książę Andrzej i Sarah Ferguson. Oprócz złamanego serca, 1992 był także rokiem, w którym zamek Windsor stanął w ogniu, gdy reflektor zapalił kurtynę, niszcząc dziesiątki pokoi i kilka bezcennych dzieł sztuki.

  • „Tampon gate” naprawdę się wydarzyło

W 1989 roku, kiedy romans Charlesa i Camilli nie został jeszcze ujawniony, obaj wdali się w rozmowę telefoniczną, podczas której Charles porównał się do tamponu. Rozmowa została później upubliczniona w 1993 roku po separacji Diany i Charlesa.

Teraz kilka rzeczy, które pojawiają się w sezonie 5. „The Crown”, które tak naprawdę się nie wydarzyły.

  • Sondaż Sunday Timesa

Przez cały sezon książę Karol (Dominic West) jawi się jako człowiek gotowy na nowe obowiązki. W szczególności odpowiedzialność za bycie królem. W odcinku 1 sondaż ujawniający, że połowa brytyjskiej populacji uważa, że jego starzejąca się matka, królowa Elżbieta, powinna zrzec się swojej roli, zostaje opublikowany w Sunday Times, a Charles traktuje to jako znak, że powinien zacząć przygotowywać się do bycia królem. Posuwa się nawet do tego, że spotyka się z premierem Johnem Majorem (Jonny Lee Miller), aby uzyskać jego wsparcie.

Nic z tego się nie wydarzyło. Nie było takiej ankiety opublikowanej w 1991 roku przez Sunday Times, ani takiej rozmowy między majorem a księciem Walii.

  • Romans księcia Filipa i Penny Knatchbull

To prawda, że książę Filip i żona jego chrześniaka, Penny Knatchbull, podzielali pasję do powożenia powozem, i prawdą jest również, że ich przyjaźń była pożywką dla spekulacji, że jest w tym coś więcej. Niestety, nie ma konkretnych dowodów na to, że książę Filip miał romans z Penny.

  • Diana nie ostrzegła królowej przed wywiadem w Panoramie

Chociaż prawdą jest, że Marmaduke Hussey, ówczesny prezes BBC, uważał, że wyemitowanie tego wywiadu było hańbą, sama królowa nie została uprzedzona przez Dianę przed emisją kontrowersyjnego wywiadu w 1995 roku.

Pomijając to dokładną analizę 5. sezonu „The Crown” trzeba przyznać, że nadal jest tak samo wciągający dzięki świetnemu scenariuszowi i obsadzie.

Polecamy również: