Warto korzystać z potencjału silversów! Rzeczywistość osób 50+ na rynku pracy » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Warto korzystać z potencjału silversów! Rzeczywistość osób 50+ na rynku pracy

Warto korzystać z potencjału silversów! Rzeczywistość osób 50+ na rynku pracy

Ostatni spis powszechny GUS pokazuje, że mediana wieku w Polsce wynosi już 42 lata i ciągle rośnie. Nasze społeczeństwo się starzeje i trzeba nauczyć się z tym żyć. Jak wygląda obecna sytuacja tzw. silversów na rynku pracy? I jakie mają znaczenie dla gospodarki? To obrazuje raport OLX „Srebrne talenty: wykorzystanie potencjału pokolenia silver” z września 2023 roku.

Silversi to osoby z grupy wiekowej 50+ z bogatym doświadczeniem zawodowym, które nadal aspirują do odgrywania roli na rynku pracy. Posiadają zdolność uczenia się świata. Korzystają z Facebooka, prowadzą blogi, robią zakupy online, rezerwują wakacje bez wychodzenia z domu i płacą Blikiem.  

Od 20 lat systematycznie rośnie ich liczba w populacji Polski i niedługo sięgnie 40 proc. Wpływ tej grupy na naszą gospodarkę jest dwojaki. Z jednej strony to ogromna rzesza konsumentów, a z drugiej – wartościowych pracowników, o których coraz częściej pracodawcy zaczynają dbać w sposób szczególny. Doceniają fakt, że są to najczęściej osoby o ustabilizowanej sytuacji rodzinnej i finansowej, cechujące się kulturą pracy i lojalnością wobec firmy. 

Zobacz także: Bezpłatne leki dla seniorów. Lista leków 2023

Osoby 50+ chcą wciąż pracować

Badanie Minds&Roses dla OLX Praca z lutego-marca 2023 ujawniło, że prawie 70 proc. osób w wieku przedemerytalnym (ochronnym) deklaruje chęć dalszej aktywności zawodowej. Wśród osób, które nabyły już prawa do emerytury, aktywnych zawodowo pozostaje 28 proc. badanych. Zaś wśród emerytów, którzy pozostają nieaktywni zawodowo, ponad połowa deklaruje, że podjęłaby pracę w sytuacji otrzymania ciekawej oferty! 

Piotr Chwiedziewicz, Growth Manager w OLX Praca, dodaje, że ponad połowa respondentów zdecydowałaby się podjąć pracę, gdyby otrzymała taką możliwość. Niemniej wg. danych GUS współczynnik aktywności zawodowej osób w wieku 60–89 lat wynosi tylko 15,6 proc.. To znacząco odbiega od średniej u naszych zachodnich sąsiadów czy w Skandynawii, gdzie sięga powyżej 70 proc.  

Dlatego silversom potrzebny jest pozytywny impuls płynący z rynku pracy. W szczególności od pracodawców, którzy będą traktować tę grupę z szacunkiem, docenią ich lojalność czy wieloletnie doświadczenie. 

Dlaczego po osiągnięciu wieku emerytalnego ludzie nadal pracują? Wśród argumentów „za” dominują aspekty finansowe. Niemniej bardziej interesującym może być fakt, że aż 44 proc. pytanych wybrało inny powód. Wskazali, że: „Praca dodaje mi energii, chęci do życia, wyjścia z domu”. Okazuje się, że osoby, które nie muszą już pracować, chcą nadal podejmować wyzwania zawodowe z innych powodów niż tylko dorobienie do emerytury. Czy to znaczy, że nadal chcą przez 5 dni w tygodniu spędzać w pracy po 8 godzin? 

Zobacz także: Dodatek na dojazdy do szkoły w 2023 r. Kto może się ubiegać?

Zmiana systemu pracy na zachętę

Silversi chcą odpocząć, znajdować czas na aktywności pozapracowe i podróże – zauważa Piotr Chwiedziewicz. To nie musi wykluczać pracy zawodowej. Ważna jest elastyczność zarówno pracodawców, jak i pracowników-silversów. Praca w niepełnym wymiarze godzin, większa liczba dni urlopowych, możliwość brania urlopów bezpłatnych. Jest wiele sposobów na zachęcenie do współpracy też tych silversów, którzy z jednej strony nie mogli doczekać się emerytury, a z drugiej wiedzieli, że zatęsknią za pracą. 

Aby sprostać takim wymaganiom, pracodawcy chcący zatrzymać te osoby w firmie (lub pozyskać je z rynku pracy), muszą przygotować się na nową rzeczywistość. Silversi, który przechodzą na emeryturę, ale nadal chcą pozostać czynnymi zawodowo, preferują bardziej elastyczne formy zatrudnienia: część etatu, umowę o dzieło lub pracę w niepełnym wymiarze godzin.

Według raportu OLX „Srebrne talenty: wykorzystanie potencjału pokolenia silver”, tylko 29 proc. pracujących na emeryturze zdecydowałoby się na zatrudnienie pełnoetatowe. Pozostałe formy zatrudnienia pozwalają bowiem łatwiej zaspokajać inne niż praca aktywności i godzić działalność zawodową z odpoczynkiem. 

Zmieniająca się sytuacja demograficzna w kraju sprawia, że pracodawcy będą zmuszeni w coraz większym stopniu zwracać uwagę na osoby w wieku przed- oraz emerytalnym i zachęcać je do dalszej pracy. Czym skusić silversów? Pierwszym czynnikiem mogą być wspomniane elastyczne formy zatrudnienia. Drugi to stworzenie przyjaznego środowiska pracy wykorzystującego ich doświadczenie, zapewniając też łatwiejszą adaptację do zmieniających się warunków otoczenia.  

Odpowiednio przygotowane środowisko pracy jest niezwykle ważne. Jak mówi Jacek Jakubowski, psycholog i Prezes Fundacji TROP – Silversi mają bowiem wiele lat doświadczeń. Jednak samo „posiadanie” doświadczeń wiosny nie czyni. Najważniejsza jest sztuka uczenia się w oparciu o przeżywane doświadczenia. Jeżeli takie osoby rozwiną sztukę uświadamiania sobie swoich emocji, analizy przeżytych sytuacji, pokorę wobec nowinek, ale docenią się za „przetrawione” doświadczenie, są bezcenni. W każdym projekcie, w każdej roli – od prezesa do prostych zawodów mogą wnieść bardzo ważny wkład w swoją organizację.

Zobacz także: Tak wyglądaliby teraz autorzy szkolnych lektur. Poznajesz tych hipsterów?

Jak pracodawcy patrzą na silversów na rynku pracy

A jakie oczekiwania względem pracy osób pokolenia silver mają pracodawcy i w jakich branżach poszukują osób do pracy? Według wewnętrznych statystyk serwisu OLX Praca ciągle przybywa dla nich ogłoszeń dotyczących pracy w gastronomi, dla zawodowych kierowców, sprzedawców, pracowników produkcji, a także pojawiają się oferty z obszaru IT. Interesującym wydaje się fakt, że często ogłoszenia oznaczone parametrem „zapraszamy seniorów” odnotowują większe zainteresowanie niż ogłoszenia bez tego parametru! 

Oczywiście – z punktu widzenia pracodawcy – łatwiej jest zatrzymać pracownika, który osiąga wiek emerytalny niż poszukiwać nowego. Jak zauważa Piotr Chwiedziewicz:

Już teraz warto rozmawiać z pracownikami przechodzącymi na emeryturę o tym, jak nasza organizacja wspiera silversów. Co musiałoby się stać, aby zostali? Czego potrzebują? A co było dla nich trudne?.

Pracodawcy muszą także zdawać sobie sprawę z faktu, że silversi różnią się od młodszych pokoleń pod wieloma względami. Jak sami przyznają w raporcie OLX z września 2023, czasami gorzej znają języki obce i miewają problemy w nowymi programami IT czy urządzeniami. Pomimo chęci, nauka przychodzi im trudniej i nie jest tak szybka i intuicyjna. Jednak połączenie doświadczenia silversów z kompetencjami technologicznymi młodszych pracowników to z jednej strony wyzwanie, ale z drugiej strony ogromna szansa rozwoju dla organizacji i biznesu. 

Zobacz także: Ciąża po nowotworze? Fundacja Rak’n’Roll uspokaja. „Płodność można zabezpieczyć”

Musimy uporać się z pewnym kulturowym układem, który ukształtował się przez tysiąclecia – wyjaśnia psycholog Jacek Jakubowski.

Starzy zawsze uczyli młodych. Wprowadzali w życie, formatowali, nagradzali i karali. W hierarchicznym społeczeństwie byli „wyżej”. I oto nagle znaleźliśmy się w przełomie cywilizacyjnym, w którym życie w zmianie, potężne kryzysy, rozwój wiedzy destabilizuje ten układ.

W codzienności biznesowej trzeba stworzyć nowe zasady, a młodych i starszych wyposażyć w nowe kompetencje. Najlepiej, jesli się uda ich wzajemnie zaciekawić swoimi punktami widzenia. Skrzyżować „mądrość dojrzałą”, opartą na latach doświadczeń z „mądrością świeżą”, wynikającą z wyczucia zmian technologicznych, kulturowych i… biznesowych. Można dzięki temu osiągnąć zarówno satysfakcję z pracy, jak wyższą efektywność wykonywanych zadań.

To bywa trudne – nauczyć się empatycznego, uważnego słuchania, konstruktywnej konfrontacji, decentracji, czyli „wchodzenia w cudze buty”… Warto jednak wyruszyć w taką drogę – efekty są zachwycające.