"Gladiator", "Nietykalni" i inne popularne filmy ostatnich 25 lat »
Strona Główna > „Gladiator”, „Nietykalni” i inne popularne filmy ostatnich 25 lat

„Gladiator”, „Nietykalni” i inne popularne filmy ostatnich 25 lat

Oto zestawienie kultowych filmów, które wyszły w ciągu ostatnich 25 lat. Sprawdź, czy oglądałeś je wszystkie!

„Wilk z Wall Street”

Film z 2013 roku z niesamowitym Leonardo DiCaprio, to historia o dwudziestodwuletnim Jordanie Belforcie, który rozpoczyna karierę na Wall Street. Początkowo pracuje dla Marka Hanny, który przedstawia mu tajniki handlu akcjami. Kiedy w 1987 roku udaje mu się zdobyć licencję maklera, giełda załamuje się a Belfort zostaje bez pracy.

Pianista

Film z 2002 roku reżyserii Romana Polańskiego to jedna z najważniejszych produkcji ostatnich 25 lat. Film jest adaptacją autobiografii pianisty i kompozytora żydowskiego pochodzenia Władysława Szpilmana. W czasie II wojny światowej od 1940, gdy przebywał on w getcie warszawskim. „Pianista” jest niesamowita i warta obejrzenia, choć do lekkich nie należy.

„Odlot”

Zrealizowana przez wytwórnie Pixar bajka z 2009 roku, opowiada historię Russella oraz Carla Fredicksena, który wykorzystuje balony z helem, aby zapobiec zburzeniu jego domu, który darzy ogromną nostalgią. Choć Carl początkowo nie pała do Russella wielką sympatią tak z czasem i kolejnymi przygodami, które wspólnie przeżywają, zbliżają się.

„Nietykalni”

To francuski komediodramat opowiadający historię Drisse’a, który podejmuje się pracy z niepełnosprawnym Philippem. Film jest pełen humoru, ale również wzruszających chwil. Można na nim się zarówno pośmiać, jak i uronić łzę.

Marsjanin

To niesamowity film z gatunku fantastyki naukowej z 2015 roku. Film powstał na podstawie powieści Andy’ego Weira Marsjanin. Akcja dzieje się w nieodległej przyszłości, bohaterem filmu jest astronauta, który, pozostawiony na Marsie w wyniku wypadku, musi przeżyć i doczekać się ratunku, zdany na zaopatrzenie, które mu zostało.

„Gladiator”

Kultowy film z 2000 roku, którego akcja dzieje się w czasach starożytnego Rzymu. Opowiada historię o Maximusie, dowódcy wojsk cesarskich, wiernym druhu Marka Aureliusza, typowany przez niego na następcę. Razem z rodziną zostaje skazany na śmierć, by po latach powrócić na arenę Koloseum jako tytułowy gladiator.

„Leon Zawodowiec”

Absolutnie kultowa produkcja z 1994 roku. Film akcji, z domieszką dramatu opowiada historię o Leonie Montanie mieszkającym samotnie we włoskiej dzielnicy Nowego Jorku. Na co dzień sprawia wrażenie, opóźnionego w rozwoju mężczyznę, którego jedynym towarzyszem jest roślinka. Fakt, że nie rzuca się nikomu w oczy, ułatwia mu pracę.

„Milczenie Owiec”

Znany wszystkim, były psychiatra Hannibal Lecter skazany za kanibalizm okazuję się jedyną deską ratunku dla FBI, w rozpracowaniu seryjnego zabójcy, który morduje kobiety. Co będą w stanie poświęcić służby, aby rozwiązać sprawę?

„Matrix”

Matrix to australijsko-amerykański film akcji science fiction, napisany i wyreżyserowany przez rodzeństwo Wachowskich. Produkcja jest o Neo, który jest genialnym hakerem. Pewnego dnia nawiązuje z nim kontakt tajemniczy Morfeusz, człowiek, który obiecuje przekazać mu wiedzę o rzeczywistości, w jakiej żyje.

Władca Pierścieni

Drużyna pierścienia to pierwszy film trylogii Władca Pierścieni, adaptacji pierwszej części powieści J.R.R. Tolkiena. Produkcja swoją premierę miała 20 lat temu. Jest jedną z popularniejszych adaptacji.

Gwiezdne wojny: część I – Mroczne widmo

To była jedna z najbardziej wyczekiwanych premier 1999 roku. Pierwsza część prequelu miała swoją premierę 16 lat po trzecim nakręconym filmie Gwiezdne Wojny: Powrót Jedi.

Forrest Gump

Ten absolutnie kultowy film z 1994 roku opowiada historię Forresta, który w swoim życiu przeżył absolutnie wszystko. Zostaje gwiazdą futbolu, bohaterem wojny w Wietnamie, mistrzem ping-ponga, podróżuje po świecie, poznaje polityków i artystów, aż w końcu zostaje przedsiębiorcą i zdobywa majątek. Jako człowiek sukcesu opowiada przypatkowo spotkanym ludziom swoją fascynującą historię.

Pulp Fiction

Płatni mordercy, Jules i Vincent, dostają zlecenie, by odzyskać z rąk przypadkowych rabusiów tajemniczą walizkę bossa mafii. Nie dość, że Vincent dostaje kolejną robotę na czas nieobecności gangstera w mieście, to ma zaopiekować się jego poszukującą wrażeń żoną Mią. Jest to absolutnie kultowy film, który powinien znać każdy.

W głowie się nie mieści

To kolejna piękna produkcja wytwórni Pixara na tej liście. Bajka z 2015 roku. Opowiada o emocjach i uczy nas, że każde emocje, jakie posiadamy, są nam w życiu, potrzebne i nie warto tłamsić je w sobie, bo każda z nich nas wyraża i jest ważna.

Zielona Mila

Zielona Mila to adaptacja powieści Stephena Kinga. Wydany w 1999 roku film był nominowany do aż czterech Oscarów, jednak nie udało mu się jednak zdobyć żadnej statuetki. Film warty obejrzenia, przy którym trudno się nie wzruszyć.

Polecamy również: