Sprawdzone środy: Jak mądrze zadbać o swoje zobowiązania finansowe? » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Sprawdzone środy: Jak mądrze zadbać o swoje zobowiązania finansowe?

Sprawdzone środy: Jak mądrze zadbać o swoje zobowiązania finansowe?

Kredyt, pożyczkę lub inne zobowiązanie do spłacenia ma mniej więcej połowa Polaków. Eksperci podkreślają, że to nie jest dziś stygmatyzujące – problem pojawia się wtedy, dłużnik nie jest w stanie spłacić długu.

Ekonomiści i psychologowie używają terminu: odpowiedzialne zadłużanie się. Bo problem ze spłatą długów jest efektem jego nieodpowiedzialnego zaciągnięcia. Zanim weźmiemy kredyt lub pożyczkę, musimy wziąć pod lupę domowy budżet, podliczyć, które wydatki są niezbędne, z których można zrezygnować. I sprawdzić, ile zostaje nam na inne cele, np. na spłatę zobowiązań.

Eksperci podpowiadają, żeby odpowiedzieć na fundamentalne pytania: ile będziemy zarabiać w przyszłości. Pytania pomocnicze, to na przykład: czy mamy kompetencje, które wygenerują zarobek w przyszłości, czy branża, w której pracujemy nie jest schyłkowa? Na te pytania nie da się odpowiedzieć ze stuprocentową pewnością. Dlatego, oprócz odpowiedzi, które z dużym prawdopodobieństwem będą trafne, potrzebne jest jeszcze zabezpieczenie, w postaci buforu, poduszki finansowej. Może się przydać przy nieoczekiwanych zmianach, zwrotach sytuacji i losowych zdarzeniach, które, nawet na jakiś czas, obniżą zdolność do spłacania zadłużenia.

Teorie są różne – według niektórych bezpieczeństwo daje odłożenie sześciu miesięcznych pensji, by móc inwestować lub ryzykować finansowo. Zadłużanie się wiąże się z ryzykiem… ale jeśli się zadłużać, to odpowiedzialnie – biorąc pod uwagę koszty i możliwości.

Ale tego trzeba się nauczyć. Najlepiej od dzieciństwa edukować dzieci, jak racjonalnie gospodarować budżetem, skąd biorą się pieniądze (i że wcale nie „daje ich ściana”, czyli bankomat). Edukacja powinna być oczywiście dostosowana do wieku i możliwości, ale trzeba pamiętać, że dzieci uczą się, obserwując zachowania rodziców, i to jak oni traktują pieniądze, będzie kluczowe. Później – kieszonkowe. Popularne i traktowane, jako norma, minimalna „wypłata”.

Tagi

Zobacz więcej >