Kompozytor Janusz Mych nie żyje. Jego głos znamy z "Wojny domowej"
Strona Główna > Kompozytor Janusz Mych nie żyje. Jego głos znamy z „Wojny domowej”

Kompozytor Janusz Mych nie żyje. Jego głos znamy z „Wojny domowej”

Nie żyje Janusz Mych. Muzyk jazzowy, kompozytor i wokalista miał 81 lat. Odszedł 27 lipca 2023 roku.

W wieku 81 lat zmarł Janusz Mych. Był wokalistą zespołu NOVI Singers, a także kompozytorem, flecistą i muzykiem jazzowym. O śmierci artysty poinformował magazyn „Jazz Forum”. W świecie muzyki był wielką personą, której odejście wstrząsnęło branżą muzyczną i miłośnikami jazzu.

Zobacz także: Tak Foo Fighters oddali hołd Sinéad O’Connor. Wzruszające nagranie to hit

Głos Janusza Mycha znamy m.in. z czołówki serialu PRL „Wojna domowa”. Wraz z zespołem NOVI Singers, jako jeden z wokalistów grupy, nagrał tytułową piosenkę we współpracy z kompozytorem utworu Jerzym Matuszkiewiczem.

Nie żyje Janusz Mych

Artysta odszedł pod koniec lipca. Nie podano jednak przyczyny śmierci. Wiadomo, że zmarł w wieku 81 lat. Urodził się bowiem 16 września 1941 roku w Tychach. Od najmłodszych lat wykazywał zamiłowanie i talent do muzyki. Pierwsze kroki w tej dziedzinie stawiał w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach. Tam uczył się gry na flecie. Edukację muzyczną kontynuował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie.

Zobacz także: Alina Janowska była bohaterką Powstania Warszawskiego. Straciła tam miłość

To właśnie w Warszawie poznał swoich przyjaciół, z którymi wszedł na rynek muzyczny jako zespół NOVI Singers. – Droga artystyczna Janusza Mycha wiąże się z historią NOVI Singers, jednego z najwybitniejszych jazzowych zespołów wokalnych na świecie – był niewzruszonym filarem tej grupy przez 20 lat, od jej powstania w roku 1964 do rozwiązania w 1985. Odcisnął swój ślad nie tylko wokalista, ale także flecista, kompozytor i aranżer – podaje „Jazz Forum”.

Zobacz także: Wojciech Mann broni Bartosiewicz. To powiedział o Stanowskim

NOVI Singers byli prekursorami w Polsce

Zadebiutowali 2 maja 1965 roku w sali kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie. Co zonaczała nazwa grupy? Okazuje się, że to akronim.

NOVI to akronim od New Original Vocal Instruments, co miało oznaczać grupę muzyków jazzowych, których instrumentem jest głos. Brzmienie ich głosów było wokalnym odpowiednikiem barw różnych instrumentów. (…) Na naszym gruncie NOVI Singers byli w tej dziedzinie prekursorami. Mieli w repertuarze standardy jazzowe, ale przede wszystkim oryginalne kompozycje – podaje magazyn.

Zobacz także: Załogę Titana spotkała tragedia. Teraz chcą wysłać ludzi na Wenus