Kultowe filmy z Winoną Ryder, które powinieneś obejrzeć » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Kultowe filmy z Winoną Ryder, które powinieneś obejrzeć

Kultowe filmy z Winoną Ryder, które powinieneś obejrzeć

Winona Ryder to aktorka, której rozkwit kariery przypadał na końcówkę XX wieku. Jej obecność da się zauważyć w wielu kultowych filmach, które do dziś goszczą na ekranach naszych telewizorów.

„Śmiertelne zauroczenie”

Ikoniczna czarna komedia w reżyserii Michaela Lehmanna jest obrazem zepsutej elity szkoły średniej, do której należą Heather Chandler, Heather McNamara, Heather Duke i grana przez Ryder Veronica Sawyer. Liderka grupy nie zna litości dla osób, które nie wpasowują się w jej postrzeganie rzeczywistości. Zachowanie Heather nie do końca odpowiada Veronice, która nie zgadza się z głoszonymi przez przyjaciół poglądami. Gdy poznaje J.D. i dzieli się z nim swoimi uczuciami, szkoła zamienia się w krwawy plac zabaw.

„Edward Nożycoręki”

Film z Johnnym Deppem to zarówno delikatna, jak i okrutna historia żyjącego w odosobnieniu cyborga, który zamiast dłoni ma… nożyce. Gdy pewnego dnia trafia do pobliskiego miasteczka, stara się przekonać do siebie jego mieszkańców, stając się ich fryzjerem i ogrodnikiem. Dom nad głową daje mu opiekuńcza rodzina Boggs. Edward zakochuje się w córce swoich dobroczyńców – Kim (Winona Ryder). Oswojenie się z nowym, zakazanym uczuciem nie jest jednak łatwe.

„Dracula”

„Dracula” jest ekranizacją często adaptowanej książki Brama Stokera, jednego z czołowych twórców światowej literatury grozy. Historii rumuńskiego hrabi nie trzeba przedstawiać chyba nikomu – ogarnięty tęsknotą wampir udaje się do Anglii, aby odnaleźć kobietę przypominającą jego zmarłą przed setkami lat ukochaną. Połączenie mrocznego klimatu, muzyki Wojciecha Kilara oraz gwiazdorskiej obsady (oprócz Ryder na ekranie możemy zobaczyć Gary’ego Oldmana, Anthony’ego Hopkinsa czy Keanu Reevesa) sprawiło, że film otrzymał wysokie oceny krytyków i zapisał się na kartach historii.

„Małe kobietki”

Filmowa adaptacja XIX-wiecznej powieści Louisy May Alcott to feministyczna historia czterech sióstr March. Dzieli je wiek, światopogląd i charakter, łączy jednak o wiele więcej – wpajana przez matkę idea wspólnoty, wsparcia i wzajemnej miłości. Każda z dziewczynek próbuje na swój sposób odnaleźć się w otaczającym je świecie, przeżywa rozterki miłosne i kłopoty typowe dla okresu dorastania. Pomimo wielu problemów wciąż mogą jednak liczyć na siebie nawzajem.

„Sok z żuka”

Śmierć zniweczyła plany na pełną wrażeń przyszłość, którą nie zdążyło jeszcze nacieszyć się młode małżeństwo. Całe szczęście, że po tradycyjnym życiu przychodzi jeszcze to pozagrobowe, które Barbara i Adam mają spędzić w pięknym domku w Nowej Anglii. Ich sielanka zostaje jednak przerwana, gdy do posiadłości wprowadza się hałaśliwa rodzina z Nowego Jorku. Duchy, nie zamierzając tolerować nowych lokatorów, postanawiają wynająć bioegzorystę Beetlejuice’a, który ma rozwiązać ich nietypowy problem.

„Przerwana lekcja muzyki”

Stany Zjednoczone, lata 60. Wrażliwa nastolatka, grana przez Winonę Ryder Susanna, zdaje się nie odnajdywać w otaczającym ją świecie. Rodzice wysyłają ją do szpitala psychiatrycznego, gdzie poznaje buntowniczą Lisę (Angelina Jolie). Na pierwszy rzut oka dziewczyny są zupełnie różne i wydaje się, że nic ich nie łączy. Udaje się im jednak znaleźć nić porozumienia i wkrótce stają się nierozłączne. Są tylko one, przeciwko całemu światu.

„Czarownice z Salem”

Grupa młodych dziewczyn w spowitym mrokiem lesie urządza zabawę, podczas której jedna z nich – Abigail (Winona Ryder) poprzysięga śmierć żonie swojego byłego chlebodawcy i kochanka. Na ich nieszczęście świadkiem zdarzenia jest miejscowy wielebny, który oskarża je o czary i powiązania z diabłem. W miasteczku rozpoczyna się polowanie na czarownice.

Polecamy również: