Strona Główna > Najlepsze filmowe adaptacje „Ani z Zielonego Wzgórza”

Najlepsze filmowe adaptacje „Ani z Zielonego Wzgórza”

Kto z nas nie zna losów rudowłosej kanadyjskiej dziewczynki? Od premiery książki Lucy Maud Montgomery minął już ponad wiek, a wyjątkowa historia wciąż porywa kolejne pokolenia czytelników z całego świata. W naszym zestawieniu dowiesz się, które filmowe adaptacje „Ani z Zielonego Wzgórza” powinien znać każdy fan nastolatki.

„Ania z Zielonego Wzgórza” (film z 1985 roku)

Film z 1985 roku to klasyczna, najpopularniejsza adaptacja przygód Ani Shirley. Główną rolę gra w nim Megan Follows, a za reżyserię odpowiada Kevin Sullivan, który otrzymał za produkcję wiele nominacji oraz Nagrodę Emmy.

Ania z Zielonego Wzgórza: Dalsze dzieje” (film z 1987 roku)

To powstały dwa lata później sequel „Ani” Kevina Sullivana. Jego akcja opiera się na trzech książkach: „Ania z Avolnea”, „Ania na Uniwersytecie” oraz „Ania z Szumiących Topoli”. W roku 2000 wyszedł trzeci film z cyklu, nazwany „Ania z Zielonego Wzgórza: Dalsze losy”.

„Ania z Zielonego Wzgórza” (serial animowany z 2001 roku)

Ten dwudziestosześcioodcinkowy serial animowany mogliśmy oglądać również w Polsce. Był on emitowany w latach 2004-2000 w TVP1. W nagraniu polskiej wersji wzięli udział aktorzy tacy jak Joanna Jabłczyńska czy Kacper Kuszewski. Co ciekawe, za reżyserię bajki odpowiada Kevin Sullivan, który pracował również nad filmem z 1985 roku.

„Ania z Zielonego Wzgórza” (film z 2016 roku)

Adaptacja z 2016 roku nie zyskała takiego rozgłosu, jak jej poprzedniczki. To opowieść wyreżyserowana przez Johna Kenta Harrisona, w której główną rolę gra Ella Ballentine. Seria doczekała się jeszcze dwóch części: „Ania z Zielonego Wzgórza: ogień i woda” oraz „Ania z Zielonego Wzgórza: uśmiech losu”.

„Ania, nie Anna” (serial z 2017 roku)

Serial Netflixa dał książce Lucy Maud Montgomery kolejne życie i zachęcił do seansu tych, dla których film z 1985 roku wydawał się nieco… zakurzony. Wszystko to dzięki świeżemu podejściu i wpleceniu w fabułę odważnych treści, które do dziś są szczególnie aktualne. Ania, pozostając nadal tą samą kanadyjską dziewczynką, zyskuje wymiar aktywistyczny, a przy tym łapie za serce swoją dobrocią, uczuciowością i porywczością.

Polecamy również: