Oscary 2023: Tom Cruise i "Top Gun: Maverick" bez szans?
Strona Główna > Oscary 2023: „Top Gun: Maverick” zostanie wycofany z wyścigu?

Oscary 2023: „Top Gun: Maverick” zostanie wycofany z wyścigu?

Wielkimi krokami zbliżają się Oscary. W tym roku uroczysta gala przewidziana jest w nocy z 12 na 13 marca polskiego czasu. Jednym z filmów, które powalczą o nagrodę, jest „Top Gun: Maverick”. Na ten moment jego szanse stoją jednak pod wielkim znakiem zapytania. Wszystko przez skandal z rosyjskim oligarchą. Dlaczego to właśnie ten film może zostać zdyskwalifikowany?

Oscary 2023 coraz bliżej. „Top Gun: Maverick” zagrożony

Już za niedługo najważniejsza noc filmowa Oscary 2023. W tym roku do Oscara w kategorii najlepszy film nominowany jest m.in. „Top Gun: Maverick”, „Elvis”, „Avatar: Istota wody” oraz „W trójkącie”. Szansa na statuetkę może być jednak zagrożona dla jednego z nich.

W Radiu Złote Przeboje, w nocy z niedzieli na poniedziałek (z 12. na 13 marca) będziecie mogli posłuchać specjalnego programu. „Noc Oscarową Plotek.pl i Radia Złote Przeboje” rozpoczniemy o 3:30. Na bieżąco zrelacjonujemy najważniejsze wydarzenia z gali: powiemy, kto zgarnął statuetki, omówimy kreacje gwiazd i nie przeoczymy żadnej wpadki.

Czarne chmury nad Oscarem dla „Top Gun: Maverick”

Członkowie organizacji Ukrainian World Congress mieszczącej się w Toronto wystosowali list otwarty, w którym wystosowali prośbę o wyeliminowanie nominacji dla filmu „Top Gun: Maverick”. Powodem, dla którego miałby utracić szansę na Oscara jest sfinansowanie produkcji przez rosyjskiego oligarchę Dmitrija Rybołowiewa. Jak czytamy w oficjalnym dokumencie od przewodniczącego UWC Paula Groda:

UWC wyraża poważną obawę o to, jak duży wpływ na hollywoodzki przemysł filmowy ma Rosja. Nie zostało podane do publicznej wiadomości, że Rybołowiew sfinansował film „Top Gun: Maverick”, a co za tym idzie, mamy powód do wiary w to, że jego udział mógł doprowadzić do cenzury w imieniu Kremla. W przeciwieństwie do filmu ’Top Gun’ w jego kontynuacji nie znalazły się żadne bezpośrednie lub pośrednie nawiązania do Rosji. Trudno wierzyć, że to zbieg okoliczności. Hollywood musi być czujne i jawnie informować o wykorzystaniu rosyjskich pieniędzy, by w przyszłości nie były one powodem prokremlowskiej cenzury.

Szef wspomnianej organizacji poprosił również, by w trakcie ceremonii rozdania nagród ze sceny padły wyraźne słowa potępienia pod adresem Rosji.

Oscary 2023: Rosyjskie powiązania z filmem „Top Gun: Maverick”

Miliarder znajduje się na liście osób objętych sankcjami przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Rosyjski biznesmen miał wesprzeć mieszczące się Los Angeles studio New Republic Pictures, które w 2020 roku zainwestowało w filmy wytwórni Paramount Pictures, w tym we wcześniej wspomniany „Top Gun: Maverick” z Tomem Cruisem. Sprawa ujrzała światło dzienne, dzięki procesowi wytoczonemu studiu przez jego byłego własciciela – Bradleya Fischera. Jego zdaniem Rybołowiew miał również finansować inne filmy z udziałem amerykańskiego aktora. Mowa tu o kolejnych częściach serii „Mission Impossible”.

Polecamy również: