Palenie tytoniu zwiększa ryzyko szerokiej listy chorób – od problemów kardiologicznych, sercowo-naczyniowych, związanych ze wzrostem ciśnienia tętniczego i miażdżycą, przez cukrzycę, aż po nowotwory. Tych również jest mnóstwo – zaczynając od nowotworu płuc, znacznie rzadziej występującego u osób niepalących, przez raka przełyku, aż po nowotwór gardła, trzustki czy pęcherza. U kobiet palenie jest związane także z większym ryzykiem wystąpienia raka piersi.
Zobacz także: Quiz: Która gwiazda jest młodsza? Będziesz mistrzem, jeśli trafisz 10/10
Jak rzucić palenie? Lekarz radzi
Od razu i po prostu! Ale nie każdemu się udaje. Dlatego warto udać się do swojego lekarza rodzinnego. Może to być też kardiolog lub pulmonolog, jeśli ktoś jest pod opieką takiego specjalisty.
Jak podpowiada lekarz rodzinny, działający w hospicjum dr Aleksander Biesiada, lekarz może pomóc w rzuceniu palenia przede wszystkim lekami na receptę, przyjmowanymi pod lekarską kontrolą, hamującymi potrzebę sięgnięcia po papierosa.
Zobacz także: Polska gwiazda przed finałem Ligi Mistrzyń: „Jesteśmy gotowe”! [TYLKO U NAS]
Tę farmakologiczną metodę można łączyć z dostępnymi w aptekach gumami lub sztyftami, po które rzucający palenie pacjent ma okazję sięgnąć w najtrudniejszym momencie.
Palenie można też ograniczać, stopniowo, motywując się małymi zwycięstwami. Najzdrowiej jednak zagryźć zęby i nie zwlekać!
Dodaj komentarz