Powrót do szkoły nie musi być koszmarem. Jak pomóc dzieciom po wakacjach? » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Powrót do szkoły nie musi być koszmarem. Jak pomóc dzieciom po wakacjach?

Powrót do szkoły nie musi być koszmarem. Jak pomóc dzieciom po wakacjach?

Ostatnie dni wakacji dzieci powinny wykorzystać na odpoczynek i zabawę, a rodzice, poza zakupami i sprawdzaniem listy potrzebnych rzeczy, mogą się uzbroić w narzędzia do poradzenia sobie z niechęcią do pójścia do szkoły. Posłuchaj podcastu „Sprawdzone środy. Poradnik Radia Złote Przeboje”.

Powrót do szkoły często może być dla dzieci trudnym doświadczeniem. Można je porównać do powrotu do pracy po urlopie. Również wśród najmłodszych może zagościć niechęć. Ta może się pojawić u dzieci, które naukę w szkole dopiero rozpoczną – w pierwszej klasie albo szkolnej zerówce. Co zrobić, jeśli nie pałają entuzjazmem na myśl o szkole?

Zobacz także: Powrót do szkoły. Tyle powinien ważyć plecak. Eksperci są pewni

Odpowiedź jest prosta. Najlepiej przedstawić im ją w pozytywnym świetle, co wcale nie będzie się mijać z prawdą. Wymieniając plusy, warto pamiętać o tym, że będą nowi koledzy, czas na zabawę, plac zabaw na przerwach (boisko, bieżnia, piłka – coś, co dziecko lubi); nauczą się nowych rzeczy; będą już prawdziwymi uczniami – to jednak nobilitujące.

Będą chodzić do szkoły z własnym plecakiem, piórnikiem i śniadaniówką (to, zwłaszcza na początku wzbudza dużo pozytywnych emocji, dlatego polecam zawartość śniadaniówki ustalać wspólnie z dzieckiem).

Posłuchajcie podcastu Radia Złote Przeboje i rozmowy z doktorem Tomaszem Dudą, psychologiem i pracownikiem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego:

Powrót do szkoły. Jak zmotywować dziecko?

Co jeśli niechęć do powrotu do szkoły pojawi się u tych, którzy już ją poznali? To niemożliwe, przecież w szkole jest fajnie! A na poważnie, to zawsze uda się znaleźć plusy, choćby na początek. Dawno niewidziani koledzy i koleżanki, lubiane przedmioty, nowe przedmioty, wreszcie biologia albo chemia.

Zobacz także: Rozpoczęcie roku szkolnego 2023 nie odbędzie się 1 września. Powód jest banalny

Z kolei jeśli to ósma klasa podstawówki albo klasa maturalna, to nie owijajmy w bawełnę, że będzie łatwo i przyjemnie, ale podpowiedzmy, że ten wysiłek zaprocentuje już za rok – bo po zdanym egzaminie coś się zmieni, zakładamy, że na lepsze: wymarzona szkoła ponadpodstawowa, klasa o wymarzonym profilu albo studia – na których nie będzie tych obowiązkowych przedmiotów, które z zainteresowaniami dziecka się nie pokrywają. A w ostatni weekend wakacji – obowiązkowo odpoczynek, zabawa, najlepiej wspólnie i na powietrzu.