Rozpoczęcie roku szkolnego 2023 nie odbędzie się 1 września. Powód jest banalny » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Rozpoczęcie roku szkolnego 2023 nie odbędzie się 1 września. Powód jest banalny

Rozpoczęcie roku szkolnego 2023 nie odbędzie się 1 września. Powód jest banalny

Jak głosi przysłowie, wszystko, co dobre, szybko się kończy. To dotyczy również wakacji, które, chociaż trwają przez część czerwca oraz cały lipiec i sierpień, lada dzień dobiegną końca. Jednak inaczej niż zwykle rozpoczęcie roku szkolnego 2023 nie odbędzie się — zgodnie z tradycją — 1 września. Dlaczego?

Nie trzeba przeprowadzać szeroko zakrojonych badań lub być absolwentem studiów pedagogicznych, aby zdawać sobie sprawę, że większość uczniów nie myśli o powrocie do szkoły z entuzjazmem. Zapewne wiele by oddali, żeby móc — choćby jeszcze przez kilka dni — nadal cieszyć się beztroskim odpoczynkiem. W 2023 roku ich życzenie się spełni.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2023 — kiedy nastąpi?

Rozpoczęcie roku szkolnego 2023 tym razem odbędzie się nie tradycyjnie 1 września, ale dopiero — 4. Chociaż taki stan rzeczy na pewno ucieszy samych uczniów, może budzić spore zaskoczenie. Wyjaśniamy, czym była podyktowana taka decyzja Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Zobacz także: Kradzież Mony Lisy wstrząsnęła Francją. Obraz dwa lata leżał w ukryciu

W 2023 roku 1 września wypada w piątek. Ponieważ tradycyjnie tego dnia jeszcze nie odbywają się normalne zajęcia szkolne, ale tylko uroczyste rozpoczęcie kolejnego cyklu edukacyjnego, uczniowie i tak musieliby czekać do poniedziałku — czyli właśnie 4 września — żeby znowu odwiedzić mury szkół podstawowych i średnich.

Decyzja Ministerstwa Edukacji i Nauki została podyktowana więc względami praktycznymi. Na pewno przesunięte rozpoczęcie roku szkolnego 2023 — z 1 września — na 4 pozwoli rodzicom i opiekunom wielu uczniów przedłużyć sobie wakacyjny wyjazd lub wyskoczyć z podopiecznymi na weekend.

Zobacz także: Dramat na Antarktydzie. Zginęło 10 tys. pingwinów cesarskich

1 września — rocznica ważna dla całego świata

1 września nie kojarzy się tylko z rozpoczęciem roku szkolnego. To także rocznica ważna dla całego świata, a w szczególności — Polaków.

W 1939 roku polscy uczniowie nie mogli w zwyczajnym trybie wrócić do szkół podstawowych i średnich, ponieważ w godzinach porannych na teren kraju wkroczyły wojska niemieckie. W rezultacie rozpoczęła się II wojna światowa, która okazała się prawdopodobnie najbardziej zatrważającym i tragicznym okresem w historii całego globu.

Zobacz także: Powrót do szkoły. Tyle powinien ważyć plecak. Eksperci są pewni