Przeboje lat 80. i ich świeże interpretacje – jak poradzili sobie z nimi młodzi artyści? » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Przeboje lat 80. i ich świeże interpretacje – jak poradzili sobie z nimi młodzi artyści?

Przeboje lat 80. i ich świeże interpretacje – jak poradzili sobie z nimi młodzi artyści?

Covery są pięknym sposobem uhonorowania artysty, którego twórczość szczególnie nas porusza. To szansa na odświeżenie złotych przebojów i nadanie im nowego brzmienia oraz popisanie się kreatywnością i wrażliwością. Poniżej prezentujemy zestawienie sześciu utworów z lat 80., które w ostatnich latach dostały drugie życie.

„Wszystko czego dziś chcę” Brodka

Powstały na potrzeby serialu „Rojst” cover w wykonaniu Moniki Brodki nieco różni się klimatem od oryginału – jest to piosenka elektroniczna, dużo mroczniejsza i senniejsza niż pierwowzór. Podobnie jednak do wersji Izabeli Trojanowskiej, utwór osiągnął niemały sukces – w serwisie Spotify ma obecnie ponad 15,7 miliona wyświetleń.

„Co mi Panie dasz” Męskie Granie Orkiestra

„Co mi Panie dasz” jest do dziś często śpiewanym przebojem roku 1982, za którego powstanie odpowiada lublińska grupa Bajm. Nowe życie dała mu orkiestra Męskiego Grania, w której skład w 2016 roku wchodzili Dawid Podsiadło, ØRGANEK i OSTR.

„Byłaś serca biciem” Błażej Król, Igor Nikiforow

„Byłaś serca biciem” to hit Andrzeja Zauchy, zinterpretowany na nowo przez Błażeja Króla i Igora Nikiforova. Co ciekawe, cover został nagrany na potrzeby słuchowiska „Przeminęło” opartego na „Przeminęło z wiatrem” Margaret Mitchell. Jego autorami są Aleksandra Zielińska oraz Łukasz Orbitowski.

„W domach z betonu” PRO8L3M

„W domach z betonu” to najoryginalniejsza pozycja zestawienia, nie tyle cover, co raczej utwór wykorzystujący fragment piosenki Martyny Jakubowicz. Autorem tej dojrzałej, nostalgicznej i emocjonalnej interpretacji jest hip-hopowy zespół PRO8L3M. Piosenkę możemy znaleźć na albumie „Art Brut 2”, opartym w całości o sample z lat 70., 80., i 90.

„Mówię ci, że” Kwiat Jabłoni

Wiecznie aktualne „Mówię ci, że” możemy znaleźć na płycie „Wolne serca”, która powstała w ramach muzycznego projektu upamiętniającego 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. To płyta, którą wraz z Kwiatem Jabłoni współtworzą artyści tacy jak IGO, Natalia Kukulska czy Kasia Lins. Znajdziemy na niej dziesięć poruszających utworów, których tematem wspólnym jest wolność.

„Ostatni raz zatańczysz ze mną” Urbański Orkiestra, Piotr Zioła

Piosenkę, którą w oryginale wykonuje Krzysztof Krawczyk, znaleźć możemy na płycie „Tribute to Krzysztof Krawczyk”, stanowiącej hołd dla zmarłego rok temu artysty. Za produkcję albumu odpowiada Wojtek Urbański, z którym współpracują muzycy tacy jak Artur Rojek, Grubson czy zespół Kacperczyk.

Polecamy również: