Jak oszczędzać na emeryturę?
Strona Główna > Sprawdzone środy: Jak oszczędzać na emeryturę?

Sprawdzone środy: Jak oszczędzać na emeryturę?

W lutym 2023 roku ruszył autozapis do Pracowniczych Planów Kapitałowych. PPK to jeden ze sposobów oszczędzania na emeryturę, ale nie jest obowiązkowy – z programu można się wypisać, na najbliższe 4 lata, gdy znów ruszy autozapis do PPK.

Czym jest PPK?

PPK to forma oszczędzania, niewymagająca wiele od pracownika – program PPK działa w większości zakładów pracy. Sam pracownik nie musi nic robić, by środki odkładały się na jego koncie. Pracodawca potrąca z wynagrodzenia 2%, sam dokłada 1,5%. Składka potrącana z pensji może zostać zmniejszona do 0,5% lub 1% w przypadku, gdy wynagrodzenie nie przekracza 41888 zł. Do pieniędzy, wpłacanych przez pracodawce, dochodzą środki publiczne – wpłata powitalna 250 złotych i dopłata roczna 240 zł. Środki zgromadzone w PPK można wypłacać po ukończeniu 60 roku życia.     

IKZE i IKE

PPK, to drugi filar polskiego systemu emerytalnego. Oszczędzać możemy też w trzecim filarze. W nim są dwie możliwości: IKZE i IKE. Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego i Indywidualne Konto Emerytalne można założyć w banku i innych instytucjach finansowych. W obu przypadkach wpłacamy sami, ale obowiązują tu limity; w przypadku IKE to 20 tysięcy złotych rocznie, w IKZE to ponad 8 tysięcy złotych dla większości uczestników i 12 tysięcy dla tych, którzy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą. Roczną wpłatę na IKZE można odliczyć od dochodu, rozliczając się z fiskusem. Pieniądze z IKZE można wypłacać po 65 roku życia, z IKE – po 60.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *