Sprawdzone środy: Jak znaleźć idealnego mechanika?
Strona Główna > Sprawdzone środy: Jak znaleźć idealnego mechanika?

Sprawdzone środy: Jak znaleźć idealnego mechanika?

Dla wielu oddanie auta do warsztatu to spory stres. Zwłaszcza dla tych, którzy nie czują się fachowcami. Często obawiamy się, że padniemy ofiarą trików stosowanych przez nieuczciwych mechaników. Jak się przed tym chronić? Jak nie tylko zadbać o auto, ale też o własną kieszeń i bezpieczeństwo?

Znajdź zaufanego mechanika

Jak go odszukać? Dobrze jest popytać w tej sprawie najbliższych i przyjaciół – jest duża szansa, że polecą kogoś, kto jest już sprawdzonym i wiarygodnym fachowcem. Można też poszukać go wczytując się w opinie pozostawione w internecie. Może to być warsztat autoryzowany, ale niekoniecznie. Nie wierzmy warsztatom, które są niesprawdzone, mają nieprzychylne opinie i recenzje albo oferują nam coś w podejrzanie niskiej cenie.

Dobrze jest oddawać auto do tego samego, sprawdzonego już mechanika. Po pierwsze będzie znał historię naszego auta i orientował się w dotychczasowych naprawach czy przeglądach. To trochę jak z naszymi wizytami u lekarza POZ. Działa tu też psychologia: jeżeli będziemy regularnie przyjeżdżali do tego samego mechanika, to on też zaczyna się czuć bardziej odpowiedzialny za ten samochód.

Możesz zabrać ze sobą do mechanika kogoś, kto się na autach zna. Może masz kogoś takiego w rodzinie lub wśród przyjaciół. Niech pojedzie z tobą do warsztatu i uczestniczy w rozmowie z mechanikiem. Jeśli nikt taki nie może ci osobiście towarzyszyć, warto skontaktować go z mechanikiem telefonicznie. Fachowiec, gdy wyczuje fachowca, będzie miał dodatkowy powód, by rozmawiać o szczegółach uczciwie, wiedząc że ma po drugiej stronie partnera do merytorycznej dyskusji.

Szukanie okazji

Nie starajmy się szukać „okazji” – bo mogą się okazać czymś, czego byśmy bardzo nie chcieli. Jeśli ktoś oferuje nam bardzo tanią część zamienną, to powinna nam się zapalić czerwona lampka. Nie znaczy to od razu, że dana część pochodzi np. z kradzieży, ale może być z kiepskiego źródła i kiepskiej jakości, co szybko może nas narazić na jeszcze większe kłopoty i koszty. Nawet jeśli z pozoru część wygląda dobrze. Warto też poprosić mechanika o zwróceniem nam wymienionej, zużytej czy uszkodzonej części. Wiele warsztatów nie robi z tym żadnego problemu.

Możesz próbować zaoszczędzić samemu kupując części zamienne. Ale uważaj. W coraz bardziej skomplikowanym świecie motoryzacji łatwo o pomyłkę. Kupując więc samodzielnie zawsze zamawiaj części zgodne z numerem VIN swojego egzemplarza samochodu. Warto też pamiętać, że warsztaty samochodowe, ze względu na duży obrót, są w stanie uzyskać przy zakupie części większe rabaty niż my. A to może oznaczać, że samodzielny zakup części tworzy jedynie pozory oszczędności.

Transparentność

W wielu warsztatach auto, zanim zostanie przyjęte, jest wraz z właścicielem oglądane i oceniane. Taka wspólna kontrola pozwoli obu stronom upewnić się, że w trakcie naprawy nie pojawiły się nieoczekiwane uszkodzenia czy zniszczenia. Czasami sporządzane są nawet specjalne protokoły, w których potwierdzany jest stan auta przed pozostawieniem w warsztacie. Zakłady nie mające nic do ukrycia montują też pomiędzy częścią dla oczekujących klientów a halą napraw szybę, przez którą możemy obserwować pracę mechaników i to, co dzieje się z naszym autem.

Poproś o wstępny kosztorys i zakres prac. Oczywiście w trakcie serwisu może się okazać, że na jaw wyjdą dodatkowe usterki, ale to normalne o ile nie zwiększają kosztorysu o więcej niż kilka-kilkanaście procent. Rzetelny warsztat powinien zadzwonić do nas i skonsultować z nami każdą zmianę w kosztorysie i zakresie robót, jeśli okaże się, że ma to wpływ na czas i koszt usługi.

Zabierz rachunek lub fakturę. Bez nich nie posiadamy żadnej gwarancji na wykonaną usługę czy zamontowane części. Faktura lub rachunek są dla nas dowodem, że po pierwsze usługa w ogóle została wykonana, a po drugie jakie części i za jakie kwoty zostały użyte.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *