Sprawdzone środy: Kryptowaluty » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Sprawdzone środy: Kryptowaluty

Sprawdzone środy: Kryptowaluty

Inwestowanie w kryptowaluty wymaga podstawowej wiedzy o tym, jak i gdzie bezpiecznie kupować, jak przechowywać, jak rozliczyć się z zysków z fiskusem oraz jak nie dać się nabrać oszustom.

Istnieje kilkanaście tysięcy kryptowalut. Najistotniejsze z praktycznego punktu widzenia są dwie: bitcoin i ethereum; to nimi najczęściej się handluje. Różnią się pod wieloma względami, ale – najprościej ujmując – bitcoin umożliwia przesyłanie wartości, a ethereum, to opcja dla bardziej wprawionych i zorientowanych; umożliwia tworzenie inteligentnych umów, smartkontraktów.

Najpopularniejszym miejscem, w którym można kupić kryptowaluty, jest giełda krypotowalutowa.  Wystarczy na jednej z nich założyć konto – kryptowaluty można też kupić w kantorze kryptowalutowym i domu maklerskim.

Zakładając konto na przykład na giełdzie kryptowalutowej, można też na nim trzymać kryptowaluty. Jednak istnieje ryzyko ataku hakerskiego, po którym można stracić pieniądze. Gdzie więc bezpiecznie przechowywać kryptowaluty? Służą do tego cyfrowe portfele, do których wystarczy się zalogować na komputerze. Każdy użytkownik dostaje klucz do takiego portfela. Nie można go nikomu przekazać, nie wolno również, zwłaszcza obcym, udostępniać jakichkolwiek danych do logowania. Zdarzają się oszuści, którzy próbuję je wyłudzić. Mogą też oferować projekty, w które nie warto inwestować, dlatego zanim kupimy i zainwestujemy, trzeba sprawdzić w kilku wiarygodnych źródłach, co to za projekt, podpowiada ekonomista, profesor Krzysztof Piech.

Inwestując w kryptowaluty nie można zapomnieć o rozliczeniu się z fiskusem. Transakcje na rynku kryptowalut nie giną i nie odchodzą w zapomnienie; gdy zbliża się czas na złożenie zeznania podatkowego, trzeba podliczyć zyski ze wszystkich giełd kryptowalutowych, na których były prowadzone transakcje, i uwzględnić je w rozliczeniu rocznym. W przeciwnym wypadku urząd skarbowy sam się o to upomni, a na sprawdzenie podatnika ma 5 lat. Czas na złożenie PIT-ów za ubiegły rok mamy do 2 maja.

Zobacz więcej >