Melancholijne piosenki o jesieni, które powinieneś dodać do swojej playlisty » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Melancholijne piosenki o jesieni, które powinieneś dodać do swojej playlisty

Melancholijne piosenki o jesieni, które powinieneś dodać do swojej playlisty

Jesień to pora roku, w którą wpisana jest nostalgia i melancholia. Od opadających kolorowych liści, po ciemne deszczowe chmury przepędzane przez wiatr – nieustannie przypomina nam o przemijaniu i nasila najgłębiej skrywane uczucia. Dziś przedstawiamy Wam utwory artystów, którzy inspirowani tym refleksyjnym okresem, stworzyli piosenki biorące na tapet właśnie jesień.

„Remedium” Maryla Rodowicz

Kto z nas nie ma czasem ochoty wsiąść do najbliższego pociągu i uciec od przygnębiającej jesiennej rzeczywistości? Choć nie zawsze jest to możliwe, nutki tej wolności możemy zaznać, słuchając refleksyjnego przeboju Maryli Rodowicz.

„The Autumn Stone” The Small Faces

Spokojny, opowiadający o zmianach i tęsknocie utwór z lat 60. to dzieło angielskiej grupy The Small Faces –  jednego z najbardziej wpływowych psychodelicznych zespołów tamtych czasów. Numer idealnie wpasuje się w nastrój deszczowego jesiennego wieczoru.

„Jesień” Czesław Niemen

„Jesień” to muzyczna interpretacja wiersza Cypriana Kamila Norwida. Uczucia podmiotu lirycznego utworu są ściśle związane z otaczającą go, powoli usypiającą przyrodą oraz sprzyjającej melancholii pogodzie.

„October” U2

Delikatnie wybrzmiewające dźwięki pianina i ostrożny, wyśpiewujący raptem parę wersów głos Bono. Ta krótka piosenka nie jest jedynie przerywnikiem między innymi numerami albumu, a stanowi pełnoprawny utwór zawierający własne, głębokie przesłanie.

„Barwy jesieni” Czerwone Gitary

„Barwy jesieni” to utwór powstały w roku 1967. Artyści z zespołu Czerwone Gitary jesienią zwrócili uwagę właśnie na przemijalność czasu, o której o tej porze roku przypomina nam cała przyroda.

„November Rain” Guns N’ Roses

Istnieje wiele interpretacji przeboju Guns N’ Roses, jednak w każdej z nich główną rolę gra właśnie listopadowy deszcz – symbol przemijalności, ale również gwałtowności i burzliwości relacji międzyludzkich. Ten refleksyjny utwór jest idealną jesienną propozycją dla fanów rockowych ballad.

„Jesienne róże” Mieczysław Fogg

„Jesienne róże” są najstarszym z proponowanych przez nas utworów. Szlagier pochodzi z odległego okresu międzywojennego i jest uznawany za jedno z najlepszych polskich tang.

„Autumn in New York” Ella Fitzgerald, Louis Armstrong

Wybitna wokalistka jazzowa Ella Fitzgerald oraz muzyk Louis Armstrong pierwszy raz wykonali numer „Autumn in New York” w roku 1957. Artyści przedstawiają nam swoje romantyczne spojrzenie na miasto i wzdychają za mającymi szansę się spełnić marzeniami.  

„Autumn Leaves” Eva Cassidy

„Autumn Leaves” pozwala słuchaczom zatopić się we wspomnieniach kobiety stęsknionej za dawno niewidzianym ukochanym. Choć wykonanie Evy Cassidy pochodzi z roku 1996, słowa piosenki postały ponad 50 lat wcześniej, stworzone przez francuskiego poetę Jacques’a Préverta.

Polecamy również: