Strona Główna > Najlepsze filmowe adaptacje z lat 80.

Najlepsze filmowe adaptacje z lat 80.

Bestsellery czy nieznane szerszemu gronu powieści – książki są częstą inspiracją w tworzeniu filmowych scenariuszy. Pozwalają nie tylko na wypromowanie autora pierwowzoru, ale przede wszystkim przedstawienie publice reżyserskiej interpretacji dzieła. Poniżej przedstawiamy zestawienie najlepszych filmowych adaptacji stworzonych w latach 80.

„Lśnienie”

Film Stanley’a Kubricka z roku 1980 to filmowa adaptacja wydanej 3 lata wcześniej powieści króla horroru, Stephena Kinga. Choć produkcja nie od razu przyjęła się z pozytywnym odbiorem krytyków, obecnie znajduje się wśród 100 najlepszych filmów wszech czasów według serwisu IMDb. Ekranizacja nie jest całkowicie wierna wersji książkowej – reżyser znacznie okroił liczbę wątków, również tych paranormalnych, koncentrując się na losach samej rodziny głównych bohaterów.

„Szklana pułapka”

Czy wiedzieliście, że kultowy film akcji to tak naprawdę adaptacja powieści Rodericka Thorpa pod tytułem „Nothing Lasts Forever”? Prawdopodobnie nie, ale nic dziwnego – książka nigdy nie zyskała takiej sławy ani tak dobrych ocen, jak jej ekranizacja. Produkcja otrzymała 5 nagród i 4 nominacje, a w 2017 roku została wpisana na listę National Film Registry, która wyróżnia filmy budujące dziedzictwo kulturowe Stanów Zjednoczonych.

„Full Metal Jacket”

Ten filmowy dramat to ekranizacja pół-autobiograficznej powieści Gustava Hasforda, korespondenta wojennego. Książka doczekała się miana najlepszego dzieła literackiego o wojnie w Wietnamie i zainteresowała samego Kubrika, który z powodzeniem podjął się jej adaptacji. Kiedy w 1988 roku producenci otrzymali nominację do Oscara, z powodu sporu toczącego się między nim a reżyserem, na gali nie pojawił się sam autor powieści.

„Kolor purpury”

Powstały w roku 1985 film Stevena Spielberga nakręcony został na podstawie nagrodzonej Pulitzerem oraz National Book Award powieści Alice Walker. Adaptacja zdobyła takie samo uznanie jak jej pierwowzór, otrzymując mnóstwo nominacji i jednego Złotego Globa. Mimo ogólnego sukcesu produkcja wzbudziła sporo kontrowersji – reżyserowi zarzucano fałszowanie historii, rasizm oraz marginalizację lesbijskiej miłości, która w feministycznej książce grała istotną rolę.

„Niebezpieczne związki”

Powstała w 1988 roku adaptacja kontrowersyjnej, uznawanej za niemoralną książki Pierre’a Choderlosa de Laclos to przydarzająca się we francuskim środowisku arystokratycznym historia zemsty i romansu. Film otrzymał trzy Oscary: najlepszy scenariusz adaptowany, scenografię oraz kostiumy; zdobył również dwie statuetki BAFTA.

„Listonosz zawsze dzwoni dwa razy”

Film w reżyserii Boba Rafelsona to już druga amerykańska adaptacja książki Jamesa Mallahana Caina, znajdującej się na liście 100 najlepszych powieści kryminalnych wszech czasów. W wersji z roku 1981 w rolę głównego bohatera wcielił się znany z „Lotu nad kukułczym gniazdem” czy „Lśnienia” Jack Nicholson. Obok niego na ekranie zobaczyć możemy Jessice Lange oraz Anjelicę Huston.

Polecamy również: