Peja – zaczynał jako sportowiec. Tego nie wiecie o znanym raperze » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Peja – zaczynał jako sportowiec. Tego nie wiecie o znanym raperze

Peja – zaczynał jako sportowiec. Tego nie wiecie o znanym raperze

Ryszard Waldemar Andrzejewski, szersza publiczność zna go pod pseudonimem artystycznym Peja. W latach 90. założona przez niego oraz Marcin „Icemana” Maćkowiak formacja Slums Attack zapoczątkowała erę hip-hopowej sceny w Polsce.

Peja urodził się 17 września 1976 w Poznaniu. To tutaj się wychowywał oraz rozpoczął swoją karierę muzyczną. Na przełomie lat 80. i 90. hip-hop w Polsce nie był jeszcze popularny. Młody Rysiek zafascynował się tym gatunkiem muzycznym około roku 1987 za sprawą wydanego rok wcześniej debiutanckiego albumu amerykańskich raperów z Beastie Boys – „Licensed to Ill”

Zobacz także: Na to zdecydowali się Robert i Monika Janowscy. Inne pary pójdą w ich ślady?

Peja – nie tylko muzyka grała mu w duszy

Bardzo szybko został sierotą. Jego matka zmarła, kiedy chłopak miał zaledwie 13 lat. Niespełna 7 lat później odszedł jego ojciec. Ryszard Andrzejewski w młodości interesował się również sportem. Od najmłodszych lat grał w piłkę nożną i ćwiczył karate. W wieku 12 lat zafascynowany igrzyskami olimpijskimi w Seulu zaczął trenować także judo. Na swoim koncie oprócz dokonań muzycznych ma również 2 tytuły mistrza Polski Młodzików w judo.  

Zobacz także: „Kiedyś cię znajdę” było prawdziwym hitem. Czy Reni Jusis znalazła osobę, której szukała?

Początki kariery

Od najmłodszych lat Peja słucha różnych artystów, zarówno z kraju nad Wisłą, jak i zagranicznych. Muzyka jest jego wielką pasją, dlatego też bardzo wcześnie rozpoczyna pisanie tekstów i na wbudowanym w magnetofon mikrofonie zaczyna nagrywać pierwsze kompozycje.  

Zobacz także: Maciej Maleńczuk dosadnie o karierze Dawida Podsiadły i Dody. „Jesteśmy błaznami” 

W 1993 roku wspólnie ze swoim znajomym Peja zakłada zespół Slums Attack. Debiutancki album formacji zatytułowany po prostu „Slums Attack” ukazał się na rynku w 1996 roku. Zespół wydaje kilka krążków, zaczyna grać pierwsze koncerty, głównie w Poznaniu, jednak największy sukces odniósł wydany w 2001 roku krążek Na legalu?. Longplay spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem zarówno wśród fanów, jak i wśród krytyków.

Uznanie przemysłu fonograficznego

Zespół za Na legalu? otrzymuje Fryderyka prestiżową nagrodę przemysłu muzycznego w kategorii album roku hip-hop. Sukces krążka przynosi również rozpoznawalność frontmanowi. Raper dostał propozycję wystąpienia w filmie „Blokersi” w reżyserii Sylwestra Latkowskiego.  

Peja nie próżnuje. Poza działalnością w swojej pierwszej formacji angażuje się w inne projekty. Wspólnie z Łukaszem Wiśniewskim zakłada Ski Skład i w 2003 na rynku ukazała się ich płyta „Wspólne Zadanie”.  

W 2008 roku Peja wydał swój pierwszy solowy album. Do tej pory na swoim koncie ma 5 solowych krążków. 

Peja – nie tylko działalność muzyczna

Popularny raper w 2010 roku założył wytwórnię płytową RPS Enterteyment, która z powodzeniem prosperuje do dziś. W tym samym roku, za swoje osiągnięcia sportowe otrzymał honorową srebrną odznakę za zasługi dla sportu w kraju – wyróżnienie Polskiego Związku Judo. W latach 2011–2015 Peja był współwłaścicielem popularnej w środowisku marki odzieżowej. Fascynacja do sportów walki sprawiła, że występował również w popularnych walkach MMA.

[onnetwork sid=”MTdRLDVJbEwsMA==”]