Dominika to jedyne miejsce na świecie, gdzie można zaobserwować kaszaloty niezależnie od pory roku. Co ciekawe, te zwierzęta występują we wszystkich oceanach świata. Jednak wybrzeże wyspy położonej na Morzu Karaibskim na przestrzeni lat stało się ich kluczowym obszarem bytowania.
Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na zloteprzeboje.pl!
Skala wpływu człowieka na planetę jest szokująca, a co gorsze – z roku na rok coraz większa. Nic dziwnego, że coraz więcej państw decyduje się na radykalne kroki. Ze względu na dobro zwierząt władze Dominiki podjęły decyzję o stworzeniu pierwszego rezerwatu dla kaszalotów.
Zobacz także: Budka Suflera zaprosiła na scenę Cugowskiego. Stanowcza reakcja
Pierwszy rezerwat dla kaszalotów
Kraj Dominika ogłosił, że stworzy pierwszy na świecie rezerwat dla kaszalotów. Obszar ochrony obejmie niemal 800 kilometrów kwadratowych. W tym środowisku olbrzymy oceaniczne były wyjątkowo narażone na niebezpieczeństwo wynikające bezpośrednio z działań człowieka.
Od 13 lat populacja waleni w tym regionie spada rokrocznie o około 3%. Jako główny powód tego stanu rzeczy wskazywania jest właśnie szkodliwa działalność człowieka. Obecnie mówi się o mniej niż 300 bytujących tam osobnikach – dowiadujemy się za pośrednictwem strony National Geographic Polska.
Stąd decyzja o wprowadzeniu kilku rygorystycznych ustaleń. Przede wszystkim na terytorium rezerwatu wprowadzono ograniczenia ruchu statków, które będą zmuszone do korzystania ze ściśle wyznaczonych korytarzy.
Aktywiści oraz biolodzy zaapelowali również o reglamentację działalności turystycznej, takiej jak obserwowanie waleni czy pływanie z nimi. Z kolei ograniczenia dotyczące połowów mają na celu między innymi zminimalizowanie prawdopodobieństwa zderzenia się statków z kaszalotami.
Zobacz także: Sekunda i już! Co widzisz na obrazku? Ta iluzja daje do myślenia
Kaszaloty uratują planetę?
Kaszaloty mogą osiągać nawet do 20 metrów długości. Niezwykłe olbrzymy oceaniczne mogą pochwalić się największym mózgiem w królestwie zwierząt! Wbrew pozorom te bystre zwierzęta są bezbronne wobec działalności człowieka.
Chcemy zapewnić, że te majestatyczne i niezwykle inteligentne zwierzęta będą bezpieczne od krzywdy oraz w dalszym ciągu będą utrzymywać zdrowe wody i klimat – usłyszeliśmy w oficjalnym oświadczeniu premiera Dominiki, Roosevelta Skerrita.
Ocean obecnie jawi się jako bardzo nieprzyjazne miejsce do życia. Rezerwaty czy liczne działania ekologów oraz aktywistów dążą do odbudowy całych ekosystemów. Co ciekawe, kaszaloty wyróżniają się kolejną wyjątkową cechą.
Ich kupy są bogate w składniki odżywcze. Odchody kaszalotów stymulują produkcję mikroskopijnych roślin, które nie tylko pochłaniają dwutlenek węgla, ale również uwalniają tlen.
Zobacz także: Koncert Björk w Krakowie! „Spektakl nowoczesnego dźwięku i obrazu” [BILETY]
Kliknij tutaj i słuchaj naszego radia na żywo bez żadnych opłat na zloteprzeboje.pl!