Nie żyje Sixto Rodriguez. Film o nim nagrodzono Oscarem » Złote Przeboje - radio, muzyka, wiadomości, quizy
Strona Główna > Nie żyje Sixto Rodriguez. Film o nim nagrodzono Oscarem

Nie żyje Sixto Rodriguez. Film o nim nagrodzono Oscarem

To tragiczna wiadomość dla wielbicieli muzyki z całego świata. Nie żyje Sixto Rodriguez. W chwili śmierci legendarny muzyk miał 81 lat.

Sixto Rodriguez był bohaterem nagrodzonego Oscarem filmu „Searching for Sugar Man”. Opinia publiczna została poinformowana o tragedii za pośrednictwem oficjalnych profili muzyka na portalach społecznościowych.

Z ciężkim sercem informujemy o odejściu naszej drogiej legendy, Rodrigueza — czytamy na oficjalnym profilu zmarłego artysty na Instagramie.

Zobacz także: Na to chorował partner Sandry Bullock. Czym jest stwardnienie zanikowe boczne (SLA)?

Nie żyje Sixto Rodriguez. Zmarł w wieku 81 lat

Sixto Rodriguez przyszedł na świat 10 lipca 1942 roku w rodzinie meksykańskich imigrantów. W chwili narodzin przyszłej legendy muzyki jego rodzice mieli już pięcioro dzieci, z którymi zdążyli przenieść się do Detroit w Stanach Zjednoczonych. Aby utrzymać się, Rodriguez przez wiele lat był zmuszony trudnić się pracą fizyczną, m.in. przy taśmie produkcyjnej.

„Sugar Man” pierwsze próby zrobienia kariery w branży muzycznej podjął w latach 70. ubiegłego wieku. Jego droga do sukcesu nie była jednak usłana różami — wręcz przeciwnie, ani album „Cold Fact”, ani wydany po nim „Coming From Reality” początkowo nie zapewniły Rodriguezowi rozgłosu.

Zobacz także: Pogrzeb Sinead O’Connor. Wzruszająca prośba rodziny do fanów

Jako pierwsi twórczość muzyka docenili mieszkańcy Republiki Południowej Afryki. W tym państwie Sixto Rodriguez stał się wręcz megagwiazdą, a jego utwory, odczytywane przez pryzmat polityki dyskryminującej niebiałych mieszkańców, szybko zyskały status kultowych. Sam Rodriguez dowiedział się o własnym sukcesie dopiero prawie trzy dekady później, w pierwszą trasę koncertową po RPA ruszył w 1998 roku.

W 2012 roku odbyła się premiera filmu „Searching for Sugar Man” (polski tytuł „Sugar Man” — przyp. red.), którego tytuł zaczerpnięto z jednego z utworów Rodrigueza. Na stołku reżysera zasiadł szwedzki twórca Malik Bendjelloul. Produkcję nagrodzono Oscarem w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny”. Przyczyna śmierci 81-latka na razie nie została podana do wiadomości publicznej.

Zobacz także: Hanna Lis złamała obie ręce. Nowe fakty o stanie zdrowia dziennikarki