Ślady człowieka sprzed 300 tys. lat. Sensacyjne odkrycie
Strona Główna > Ślady człowieka sprzed 300 tys. lat. Sensacyjne odkrycie w Niemczech

Ślady człowieka sprzed 300 tys. lat. Sensacyjne odkrycie w Niemczech

Niezwykłe odkrycie w Niemczech. Odkryto tam ślady należące do człowieka liczące 300 tys. lat. Naukowcy natknęli się na nie w Dolnej Saksonii.

Niezwykłe znalezisko w Niemczech. U zachodnich sąsiadów Polski natknięto się na ślady człowieka liczące nawet 300 tys. lat. Co ciekawe, nie pochodzą one od Homo sapiens, jak twierdzą eksperci. Podziw wzbudza fakt, że najprawdopodobniej są to najstarsze i jedyne jak dotąd ślady, które znaleziono na terenie Europy. Do kogo należą tajemnicze odciski stóp?

Zobacz także: To znaleźli na Marsie. Piszą o „szkielecie smoka”

Niezwykłe odkrycie w Niemczech

O sprawie poinformował międzynarodowy zespół naukowców na łamach czasopisma „Quaternary Science Reviews”. W artykule opisano zestaw śladów stóp sprzed 300 tys. lat. Odkryto je podczas prac przy paleolitycznym kompleksie w Dolnej Saksonii. Eksperci twierdzą, że odciski pozostawił Homo heidelbergensis.

Był to tzw. „człowiek heidelberski”. Żył na Ziemi jeszcze przed neandertalczykami, między 300 a 600 tys. lat temu. To wymarły gatunek lub podgatunek pradawnego człowieka. W pobliżu znaleziono też odciski stóp dużych ssaków takich jak słonie czy nosorożce.

Po raz pierwszy przeprowadziliśmy szczegółowe badanie śladów kopalnych z dwóch stanowisk w Schöningen. Te ślady i informacje z dokładnych analiz dają nam wgląd w paleośrodowisko i ssaki, które kiedyś żyły na tym obszarze – przekazał dr Flavio Altamura, główny autor badania.

Zobacz także: Tak naprawdę nazywa się Maryla Rodowicz. Nie każdy o tym wie

Badacz podkreślił, że wśród odcisków znajdują się trzy ślady, które odpowiadają śladom homininów. – W zależności od pory roku wokół jeziora były dostępne rośliny, owoce, liście, pędy, a także grzyby. Nasze odkrycia potwierdzają, że wymarły gatunek ludzki zamieszkiwał brzegi jezior lub rzek z płytką wodą – wyjaśnia dr Altamura.

Co ciekawe, potwierdzają to także inne badania znane z dotychczas odkrytych stanowisk, na których znajdują się ślady hominidów. Te znalezione w Schöningen pozwalają lepiej poznać codzienne życie rodziny i mogą ujawnić szczegóły dotyczące zachowania i interakcji między grupami homininów, a także innych zwierząt.

Biorąc pod uwagę ślady, w tym ślady dzieci i młodocianych, była to prawdopodobnie wyprawa rodzinna, a nie grupa dorosłych myśliwych – wyjaśnia Altamura.

Na kogo polowali? W pobliżu znaleziono również ślady należące do słoni i hipopotamów. Te pierwsze mają imponującą długość 55 cm. Widać w nich ślady drewna wgniecionego w miękkie tysiące lat temu błoto. Drugie należą do hipopotamów i są „pierwszym śladem jednego z tych plejstoceńskich gatunków, jaki kiedykolwiek znaleziono w Europie”.

Zobacz także: Będzie reaktywacja The Police? Sting nie ma wątpliwości

Może cię zainteresować:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *