Szli na słynny szczyt. Przerażające nagranie trafiło do sieci
Strona Główna > Szli na słynny szczyt. Przerażające nagranie trafiło do sieci

Szli na słynny szczyt. Przerażające nagranie trafiło do sieci

W sieci pojawiło się nagranie mrożące krew w żyłach. Widać na mi grupę turystów, którzy wspinają się na szczyt Elbrusu. W pewnym momencie ze zbocza stoczył się olbrzymi głaz, który o mały włos a zmiażdżyłby jednego ze wspinaczy. W ostatniej chwili uskoczył na bok.

Elbrus to słynny szczyt, położony w Rosji, nieopodal granicy z Gruzją. Jego wysokość to 5642 metry nad poziomem morza, przez co nosi miano najwyższego szczytu Kaukazu. Ze względu na swój atrakcyjny układ góra od lat jest celem wypraw alpinistycznych i turystycznych.

Zobacz także: To miejsce kojarzyli wszyscy Polacy. Nie do wiary, jak się zmieniło

Niestety, od lat szczyt ten cieszy się wątpliwą sławą i bywa nazywany „górą śmierci”. Ostatnio mało brakowało, a wyprawa na Elbrus pochłonęłaby kolejne życia. W sieci zamieszczono dramatyczne wideo z chwili, kiedy na turystów runął olbrzymi głaz.

Wyprawa na Elbrus mogła skończyć się tragicznie

W ostatnich dniach w mediach społecznościowych pojawiło się wstrząsające wideo, dokumentujące niebezpieczną sytuację, do której doszło na górze Elbrus. Grupa turystów właśnie wspinała się po zboczu, kiedy niespodziewanie ze skalnego zbocza oderwał się olbrzymi głaz. Z olbrzymią prędkością staczał się w dół, wprost na turystów.

Zobacz także: Zniszczona gitara Kurta Cobaina sprzedana! Kwota zwala z nóg

W obawie przed zmiażdżeniem niektórzy zaczęli uciekać, inni chowali się w szczelinie skalnej. Na szczęście wielki kamień w pewnym momencie zmienił nieco kierunek, co być może uchroniło podróżników przed tragedią.

Elbrus – „góra śmierci”

Elbrus od wielu lat nazywany jest „górą śmierci”. Nie ma roku, kiedy nie zginąłby tu człowiek. I to nie jeden, bo corocznie życie traci tu około 30 osób. Rok w rok w mediach pojawiają się także tragiczne doniesienia o wydarzeniach na górze oraz informacje o kolejnych akcjach ratunkowych.

Zobacz także: Tyle kosztował pogrzeb Elżbiety II. Jeden z najdroższych w historii

Materiał wideo, jaki właśnie trafił do sieci, jest rzadkością i dokumentuje, jakie niebezpieczeństwa mogą tu czyhać na osoby spragnione wrażeń. Na przykład w 2020 roku tylko podczas jednej burzy śnieżnej zginęło 10 osób. Z kolei w 2021 roku grupa 19 wspinaczy wezwała ratunek na wysokości około 5400 m nad poziomem morza, ale niestety – udało się uratować tylko 14 z nich.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *