Tyle kosztował pogrzeb Elżbiety II. Jeden z najdroższych w historii
Strona Główna > Tyle kosztował pogrzeb Elżbiety II. Jeden z najdroższych w historii

Tyle kosztował pogrzeb Elżbiety II. Jeden z najdroższych w historii

Elżbieta II zmarła 8 września 2022 roku w Balmoral w Wielkiej Brytanii. Jej pogrzeb był wielkim wydarzeniem upamiętniającym i jednocześnie kończącym 70-letni okres panowania brytyjskiej królowej. Po wielu miesiącach Ministerstwo Skarbu ujawniło kwotę, którą wydano na pogrzeb Elżbiety II.

Wielka Brytania pod koniec ubiegłego roku pogrążyła się w żałobie. Śmierć Elżbiety II wstrząsnęła Brytyjczykami. Choć królowa miała 96 lat, trudno było przygotować się na jej odejście. Rządziła przez ponad 70 lat i przyzwyczaiła do siebie kilka pokoleń. Od 8 września 2022 roku kraj czekały liczne zmiany. Jedną z nich jest nowy monarcha. Na początku maja na tronie oficjalnie zasiadł Karol III.

Zobacz także: Wielki skandal w rodzinie królewskiej. To Karol III powiedział do Camilli

Choć do tej pory wydarzenia związane z rodziną królewską były organizowane z przepychem, władca zdecydował, że uszczupli ceremonię ucinając na nią zbędne wydatki. Koszty wielkich imprez na cześć monarchy wiążą się przecież z ogromną sumą pieniędzy. Podobnie było z pogrzebem Elżbiety II, który kosztował fortunę.

Ile kosztował pogrzeb Elżbiety II?

Ministerstwo Skarbu przekazało opinii publicznej dokładną kwotę, którą przeznaczono na zorganizowanie pogrzebu Elżbiety II. Jest to zawrotna suma. Monarchini, która rządziła Wielką Brytanią przez ponad 70 lat doczekała się godnego pożegnania, które upamiętniło lata jej panowania.

Zobacz także: Kuriozalne ceny w Londynie! Tyle zarobią puby na koronacji Karola III

Stacja BBC przekazała, że pogrzeb Elżbiety II wyniósł brytyjski rząd ok. 162 milionów funtów. W przeliczeniu jest to ok. 848 407 760 zł. W informacji podano, że najwięcej trzeba było wydać na zapewnienie bezpieczeństwa tłumom, które przybyły do Londynu. Brytyjski resort bezpieczeństwa poniósł koszt 73,7 mln funtów.

Cena pogrzebu Elżbiety II jest zawrotna. Królowa została pochowana po 10 dniach żałoby i ciszy. Trumna z ciałem Elżbiety została pochowana na zamku w Windsorze. Monarchini spoczęła w kaplicy pamięci Jerzego VI.

Jeden z najdroższych pogrzebów w historii

Według niektórych szacunków, pogrzeb Elżbiety II był jednym z najdroższych w historii. Zdaniem CNBC na pierwszym miejscu jest pochówek Aleksandra Wielkiego, który planowano przez dwa lata. W przeliczeniu kosztowałby dziś 600 mln dolarów (2 523 672 000 zł).

Zobacz także: Incydent przed koronacją Karola III. Policja aresztowała demonstrantów

Na drugim miejscu jest uroczystość pogrzebowa Ronalda Reagana – 400 mln dolarów (1 682 448 000 zł). Poprzedniczka Karola III zajmuje więc trzecie miejsce.

Może cię zainteresować:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *